• Nombre de visites :
  • 608
  • 18/6/2008
  • Date :

İsrail Kudüs'te 40 bin yeni ev yapacak

israil kudüs'te 40 bin yeni ev yapacak

    Siyonist İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil tüm Kudüs'te Yahudiler için 40 bin yeni ev yapmayı planlıyor ve böylelikle işgali tahkim ediyor.

    Geçen hafta komite, Filistinlilerin başkent yapmak istediği Doğu Kudüs'te 1300 binanın inşasına onay vermişti. İsrail'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "Bakınız, bu bir sorundur. Bence bu İsrail'le görüşmemiz gereken bir sorundur" uyarısı yapmıştı.

    BM dahil uluslararası toplumun Doğu Kudüs'le ilgili uyarılarını hiçe sayan İsrail, sözkonusu Filistinlilerin konut ihtiyacı olunca 'yasakçı' ve 'yıkıcı' kesiliyor. Önceki gün Batı Şeria'nın 299 nüfuslu Akabe köyünün ileri gelenleri salon yokluğundan bir harup yani keçiboynuzu ağacının altında toplanıp meseleyi tartıştı.

    Köy başkanı Sami Sadık, İsrail'in evlenen yeni çiftler dahil kimseye konut izni vermediğini, yapılan 47 konuttan 37'sinin de Nisanda İsrail Yüksek Mahkemesi'ne açtıkları davayı kaybetmeleri yüzünden her an yıkılabileceğini kaydetti. Sadık, 2004'te İsrail'in köyün sadece yüzde 3'lük kısmına yıkılmama garantisi verdiğini hatırlatıp son 40 yılda köyden 700 kişinin ev yapabildiği C Bölgesi dışına gittiğini söyledi.

C bölgesinde tıklım tıklım hayat

    İsrail'e göre ise ABD'li yardım kuruluşu İnşaat Birliği'nin desteğiyle yapılmış bir kreşin de bulunduğu binalar yasadışı. Britanya hükümetinin 2001'de yaptırdığı kliniğin yıkımı 2003'de Londra'nın müdahalesiyle önlenmişti. İşgal altındaki Batı Şeria'nın 'C Bölgesi' kesimde köylerde inşaat yasak. BM'ye göre C Bölgesi'nde 2000'den beri Filistinlilere ait 5 bin konutla ilgili yıkım kararı alındı, 1600 konut yerle bir edildi ve yeni ev inşası taleplerinin yüzde 94'ü reddedildi. On binlerce Filistinlinin tıklım tıklım yaşadığı 150 köyün bulunduğu 'C Bölgesi'nde İsrail tam 121 yerleşim merkezi kurdu. İsrail sadece 13 köye kısmi inşaat izni verdiğini söylüyor.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)