• Nombre de visites :
  • 7117
  • 8/6/2008
  • Date :

Gilan - İran

gilan - iran

      Gilan eyaletinin merkezi olan Reşt şehri, komşu eyaletlerin birbirleriyle irtibat sağladığı ulaşım yoludur. Tahran-Orta Asya ve Avrupa yolu üzerinde yer alır. Önemli şehirleri, Lahican, Benderenzeli, Rudbar, Taleş, Astara, Fomen, Lengrud, Sevmaa, Sera ve Masule’dir.  

Reşt Şehri

    Reşt şehrinin tarihî geçmişi hakkında toplu bilgi yoktur. Ancak, ilk  defa hicri kameri dördüncü yüzyılda Hudûdü’l-Alem eserinin yazarı Reşt’den bahsetmiştir. Kimi araştırmacılar da Reşt isminin “reşten”, “risiden” masdarından geldiğini ve reştî kelimesinin anlamının “risende” (büken) anlamına geldiğine inanırlar.Bir zamanlar Reşt ve Kilan şehirlerinin ipek böceği yetiştirciliğinin merkezi olduğu ve Rusya aracılığıyla Avrupa’ya en güzel ipekleri ihraç ettiği göz önünde bulundurulursa son teorinin uzak bir ihtimal olmadığı görülür.

 

gilan - iran

  Mirzâ Türbesi

    Reşt şehrinin Selimandarab mahallesinde Mirza Hüseyn Han Kesmaî ve mücadeleci din alimi Küçük Mirza gibi meşhurların türbeleri bulunur.  

gilan - iran

Kulah-Firengî (Fötür Şapka)

      Şehir parkının kuzey tarafında bulunan Kulah-Firengî binası üç katlı bir binadır. Bina, bir kenarı artı şeklinde dikdörtgen biçiminde sonlanan sekizgen biçiminde yapılmıştır.    

gilan - iran

 Reşt Pazarı

     Reşt’e giden her yolcu hediye almak amacıyla Reşt pazarına uğrar. Gezme ve dolaşma imkanlarının yanısıra parklar, denizleri iyileştirme planları ... Taleş dağları gibi başta bakir bölgeler olmak üzere Gilan’ın yemyeşil doğası benzersiz bir çekiciliğe sahiptir. Dünyanın en önemli ve en güzel su birikintilerinden biri olan Enzelî de hayret verici manzaralara sahiptir. Bitki ve kuş çeşitleri onu daha da güzelleştirmiş ve dha büyülü bir hale getirmiştir.

gilan - iran

   Enzeli 

gilan - iran

  Masule

    Gezginlerin vaad yeri olan Masule şüphesiz İran’ın en güzel antik şehri sayılmaktadır. Şehir örgüsü ve mimarîsi, bölge halkının ruhu ile denge kurarak kendine özgü bir orijinalliği yansıtan bir şehir.

gilan - iran

  El Sanatları ve Hediyelik

    Eyaletin el sanatları ve hediyelikleri; gece çadırı işlemeciliği, keçe-kilim, kilim dokumacılığı, ipek, yün ve pamuklu kumaştan el örgüleri, çnak-çömlekçilik, desticilik, hasır örmeciliği, sepet örmeciliği, kabak üzerine nakkaşlık, badem, çay, zeytinden ibarettir.

Kaynak: İran Kültürevi


Tahran’da Bulunan Turistik Yerler

İsfahan

Yezd

Tebriz

Şiraz

MAZENDERAN

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)