• Nombre de visites :
  • 645
  • 5/5/2008
  • Date :

Irak, ABD’nin İran aleyhinde iddialarını yalanladı.

Irak, ABD’nin İran aleyhinde iddialarını yalanladı.

     Irak Hükümeti Sözcüsü Ali Dabbağ ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde iddialarını reddederek, İran’ın Irak’ta silahlı grupları desteklediğine dair hiçbir kanıt ve belge bulunmadığını açıkladı.

    Dabbağ, İran’ın Irak’a müdahale ettiği ve bu ülkede Şii silahlı grupları desteklediğine dair her hangi bir belge ve güvenilir kanıt bulunmadığını hatırlatarak, ABD’nin İran yapımı yeni silahlar bulduğu yönündeki iddiaları karşısında Irak hükümetinin böyle bir bilgi ve belgeye sahip olmadığını söyledi.

     Dabbağ, Irak parlamentosundan bir heyetin Tahran ziyaretine değinerek, Iraklı heyetin İranlı yetkililerle temaslarda bulunduğunu ve olumlu müzakereler yapıladığını, İran’ın Irak halkı ve hükümetini desteklediğini, Irak’ın içinde bulunduğu ortamı çok iyi anladığını açıkça gösterdiğini belirtti.

     Dabbağ, Bağdat’ın İran ile iyi ilişkiler içinde olmayı istediğini ve aynı şekilde Tahran’ın da Irak’ta siyasi istikrar ve huzur ortamı istediğini, İran’ın Irak hükümetinin şiddeti yatıştırıcı önlem ve girişimlerini desteklediğini vurguladı.

    Konuyla ilgili Bağdat’tan verilen haberde, Irak hükümetinin silahlı gruplarla mücadelede ve çeşitli grupların silahsızlandırılmasında kararlı olduğu ama halkla karşı karşıya gelinmemesini istediği bildirildi.

    Diğer taraftan ABD’nin askeri sözcüsü Patrick Driscoll da, ABD’nin İran-Irak arasında dini grupların şiddetten arındırılması yönünde diyaloglarını desteklediğini söyledi.

    Dabbağ ile ortak basın toplantısına katılan Driscoll, ABD’nin her türlü diyalog ve müzakere imkanını desteklediğini vurguladı.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)