• Nombre de visites :
  • 645
  • 21/4/2008
  • Date :

ABD terörizme siyasi ve ekonomi destek veriyor

ABD terörizme siyasi ve ekonomi destek veriyor


    Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Amerika Munafık ve bazı terörist grupları ile görüştüğünü, İran ve Türkiye sınırlarının güvenliğinde kargaşa yaratmak amacıyla onlara siyasi ekonomi destek verdiğini ilan etti.
    Mehr haber ajansının haberine göre, haftalık basın toplantısının başka bölümünde gazetecilere konuşan Seyit Muhammed Hüseyni, İran'ın nükeer faaliyetlerinin yavaşladığını söyleyen El Baradey'in bu sözüne ilgili olarak, İran'ın nükleer faaliyetleri kendi çerçevesinde devam ettiğini ve bu faaliyetler teknik uzmanların kararına göre yapıldığını söyledi.

    5+1 grubu ülkeleri ile müzakerelerinin Tahran'ın kesin tutumu hakkında bilgi veren Sözcü, daha önce de ilan ettiğimiz gibi İran'ın nükleer programı ne ise, UAEK'nın ilkeleri çerçevesinde bittiğini ve normal prosedürüne ulaştığını söyledi.

    Pek çok konu ve eksenler üzerinde İran ve Avrupa ülkeleri arasında görüşme yapabileceğini ve iyi bir fırsat olduğunu inandığını ifade eden Hüseyni, " Biz inaniyorz ki, tüm kapasiteler kullanılmamıştır ve taraflar şuandaki durumu daha da iyileştirebilecekler" dedi.

    5+1 ülkelere verilecek İran'ın paket programının acaba UAEK'ya verilip verilmeyeceğini sorusuna,  Sözcü zamanında bu soruya cevap vereceğini söyledi.

    İran'ın nükleer programı ile ilgili ABD ve İngiltere'nin son zamanlardaki tutumunun gerçek olmadığını beyan eden Hüseyni, bu çeşit tutumlar UAEK'nın huhuki ve teknik raporuna uyuşmadığını ve hiçbir temeli olmaya ithamlar olduğunu söyledi.  

    Condaliza Rice'in İran'a karşı son zamanlardaki tutumunun yeni bir şey olmadığını söyleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bunlar Irak'taki yanlışlıklarını başkalara attığını ve İran'ı korkutucu bir ülke olarak göstermek siyaseti peşinde olduğunu ve ABD terörist grupları nasıl desteklediğini herkesten daha iyi bildiğini söyledi.

    Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Safari'nin Almanya ziyeretini değerlendiren Hüseyni, bu ziyaretin Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısının daveti üzerinde yapılacağını, İran ile Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri ile işbirliği konusunda görüş-alışverişi için olduğunu ve 5+1 grubuna ilgili olmadığını belirti.

    Amerika ve Pentagon'un bazı Munafık grupları ile ilgili çıkan bazı haberlerle ilgili olarak Sözcü, bu konu üzerinde yorum yapmak istemediğini ama Irak'ta ve dışında ABD'nin memurları ile Munafıklar arasında görüşme yapıldığını ve İran ile Türkiye sınırlarında kargaşa yaratmak için Munafıklara siyasi ve ekonomi destek verdiğini söyledi. 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)