• Nombre de visites :
  • 602
  • 15/3/2008
  • Date :

İran milletvekili seçimleri böyle geçti

İran milletvekili seçimleri böyle geçti

   İran'da İslam Devriminden sonraki sekizinci yasama dönemi için milletvekili seçimi sona erdi.

   İran"da Milletvekili genel seçimleri için oy verme işlemi yerel saatle dün sabah saat 08:00"da başladı; 18:00"da biteceği ilan edilmişken bitiş saati beş kez birer saat ertelendi ve en son oy verme işlemi 23:00"da bitti. Yetkililer bu ertelemelerin seçimlere yoğun katılım nedeniyle olduğunu açıkladılar.

   İran dini lideri Ali Hamaney, sandıkların açıldığı ilk dakikalarda Huseyniye-i İmam Humeyni adlı bölgedeki seçim sandığında oyunu kullandı. Hamaney oy verme sırasında gazeteci halktan oluşan kalabalığa, bu seçimin halkın kaderini etkileyecek derecede önemli olduğunu, seçme haklarını sonuna kadar kullanarak dört yıl sonrasını aydınlatmaları gerektiğini söyledi.

   İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, oy verme işlemi başladıktan bir saat kadar sonra Mescid-i Lorzade"deye gelerek buradaki sandıkta oyunu kullandıktan sonra Senegal"deki İslam Konferansı Örgütü toplantısından seçime katılmak için erken ayrıldığını söyledi.

   Resmi televizyon kanalları bu iki lider dışında eski Cumhurbaşkanları Haşimi Rafsancani ile Muhammed Hatemi"nin de oy verme görüntülerini yayınladı.

   İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi, yaptığı açıklamada seçime katılma oranının en az yüzde altmış ve geçen yıllardan çok olduğunu söyledi. Bu seçimin bilgisayarla işlem yapılan ilk seçim olduğunu da ifade eden Purmuhammedi sonuçların yeni yıl tatiline (21 Mart) kalmadan açıklanacağını söyledi.

   Bu seçimde yaklaşık 45 bin sandıkta 43 milyon seçmen 290 milletvekilini seçmek için oy kullandı. Bu milletvekillerinden 30"u Tahran, 6"sı Tebriz, 5"er tanesi Isfahan ve Meşhed, 4"ü Şiraz gibi büyük ve meşhur şehirlere ait.

   Gün boyu İran televizyonları seçimin öneminden bahsederek halkı seçime katılmaya çağırdı. Yine televizyonların verdikleri bilgilere göre seçimleri 230"u yabancı olmak üzere 420 medya mensubu ve gözlemci takip etti.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)