• Nombre de visites :
  • 776
  • 15/3/2008
  • Date :

İran basınından özetler

İran basınından özetler

Bugün İran gazeteleri birinci gündem maddesi olarak dün yapılan milletvekili seçimlerini işlemişler.

İran gazetelerinin geniş yer verdikler önemli haberler şöyle.

 

Cumhuri-yi İslami:

Meclis ihtişamlı katılımla seçildi

Gazete dünkü yapılan seçime yüksek katılım olduğunu ve bu nedenle yeni seçilen sekizinci meclisin sorumluluklarının daha ağır olduğunu yazmış.

 

"İsrail yöneticileri yargılanmalı"

Gazete Senegal"de yapılan İslam Konferansı Örgütü toplantısında Örgütün Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu"nun İsrail yöneticilerinin yaptıkları katliamlar ve uluslararası yasa ve kuruluşların icaplarına uymamaları nedeniyle yargılanmaları gerektiğini söylediğini ilk sayfasında aktarmış.

 

Cam-i Cem:

Halkın gücü anlaşıldı

Gazete dün yapılan seçimlerde halkın katılımın yüksek olmasını Batı"nın beklentilerinin boşa çıkması şeklinde yorumlayarak seçimin İran halkının gücünü ve iradesini ortaya koyduğunu yazmış.

 

Asgari ücret arttı

Gazete İran'da önümüzdeki yıl uygulanacak asgari işçi ücretlerinin yüzde yirmi artırılarak 219 bin 600 Tümen yapıldığını bir diğer ilk sayfa haberi olarak vermiş.

 

Keyhan:

Düşmanların beklediği olmadı

Gazete dünkü seçimin Dünyayı şaşkına çevirecek ve düşmanları çatlatacak kadar çoşkulu katılımla geçtiğini manşetten aktarmış.

 

Bush yaptırımları bir yıl uzattı

Gazete bir diğer ilk sayfa haberinde seçime iki gün kala ABD Başkanı Bush"un yayınladığı genelge ile ABD"nin İran"a uyguladığı tek taraflı yaptırımı bir yıl daha uzattığını bildiriyor.

 

Ittılaat:

Seçimler yüz noktada gerçekleşti

Gazete seçimlere katılımın milli bir heyecan haline dönüştüğünü bildirerek, dini lider Hamaney, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve eski Cumhurbaşkanı Rafsancani ve Meclis Başkanı Adil"in seçime ilişkin memnuniyet mesajlarını aktarmış.

 

İran:

Millet kazandı

Gazete 300 gazetecinin ortak haberinin seçimlerin heyecanlı ve yüksek katılımlı geçtiği yönünde olduğunu yazarak, dini lider Ali Hameney"in seçimin Kadir gecesi gibi halkın kaderini belirleyici olduğunu söylediğini aktarmış.

Dünya Bülteni 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)