• Nombre de visites :
  • 655
  • 13/2/2008
  • Date :

Rafsancani: İslam dünyasında ihtilafların çözümü için çaba harcamalıyız

Rafsancani

  İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani İslam dünyasında yaşanan çatışmaların üzüntü verici olduğunu ve herkesin İslam dünyasında ihtilaf, münakaşa ve çatışmaların çözümü için çaba harcaması gerektiğini açıkladı.

   Rafsancani Fas’ın İran büyükelçisi Muhammed Elvefa ile görüşmesinde, iki ülke arasında ortak kültüre dikkat çekerek, İran’ın her zaman tarihi ilişkilere sahip olduğunu Fas ile ilişkilerini özel önem verdiğini, as’ın Afrika’da İslam’ın güçlenmesi için önemli rolü bulunduğunu ve Fas’ın Hıristiyanlıkla Avrupa arasında bir köprü konumunda bulunduğunu belirtti.

  Rafsancani Fas Kralı VI. Muhammed’in kendisini Fas’a davetine teşekkür ederek, iki ülke arasında yetkililerin görüşmeleri ve müzakerelerinin ikili ilişki ve işbirliğinin gelişmesine zemin hazırlayacağını söyledi.

  Elvefa da bu görüşmede Fas ve Afrika’da yaşanan kültürel, siyasal ve ekonomik gelişmelere değinerek, İran’ın bölgesinde ve İslam dünyasında nüfuz sahibi etkili bir ülke olduğunu ve Tahran ile ilişkilerin her alanda gelişmesini istediklerini vurguladı.

  Elvefa Fas kralının davetini ileterek, Rafsancani’den iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacak girişimlerde bulunmasını istedi.

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)