• Nombre de visites :
  • 3418
  • 27/1/2008
  • Date :

İmam Hüseyin'in (a.s) Naaşı Yanında

İmam Hüseyin'in (a.s) Naaşı Yanında

  Şöyle rivayet edilmiştir:

  Müminler Emiri Ali"nin (a.s) kızı Hz. Zeyneb (s.a), kardeşi Hüseyin"in (a.s) naaşı yanında durdu; hazin bir ses ve acı dolu yürekle şöyle dedi:

يَا مُحَمَّدَاهُ، صَلَّي عَلَيْكَ مَلاَئِكَةُ السَّمَاءِ، هَذَا الْحُسَيْنُ مُرَمَّلٌ بِالدِّمَاءِ، مُقَطَّعُ اْلأَعْضَاءِ، وَ بَنَاتُكَ سَبَايَا، إِلَي اللهِ الْمُشْتَكَي، وَ إِلَي مُحَمَّدٍ الْمُصْطَفَي، وَ إِلَي عَلِيٍّ الْمُرْتَضَي، وَ إِلَي فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ، وَ إِلَي حَمْزَةَ سَيِّدِ الشُّهَدَاءِ.

يَا مُحَمَّدَاهُ، هَذَا حُسَيْنٌ بِالْعَرَاءِ، تَسْفِي عَلَيْهِ الصَّبَا، قَتِيلُ أَوْلاَدِ الْبَغَايَا، وَا حُزْنَاهُ، وَا كَرْبَاهُ، اَلْيَوْمَ مَاتَ جَدِّي رَسُولُ اللهِ (صلّي الله عليه وآله وسلّم)، يَا أَصْحَابَ مُحَمَّدَاهُ، هَؤُلآءِ ذُرِّ يَّةُ الْمُصْطَفَي يُسَاقُونَ سَوْقَ السَّبَايَا!

   "Ey Muhammed (s.a.a)! Ey meleklerin selam gönderdiği yüce ceddim! Bu Hüseyin"dir (a.s); kanına boyanmış ve doğram doğram doğranmış! Bunlar da senin kızlarındır; esir edilmiş. Bu zulümleri Allah"a, Muhammed Mustafa"ya (s.a.a), Ali Murtaza"ya (a.s), Fatımat"üz-Zehra"ya (a.s) ve Şehitler Efendisi Hamza"ya şikâyet ediyorum. Ey Muhammed! Bu senin Hüseyin"indir; Kerbela"da üryan bırakılmış ve seher yeli toprak serpiyor üzerine. Bu senin Hüseyin"indir; zinazâdelerin zulmüyle öldürülmüş. Aman bu hüzünden, aman bu beladan! Bu gün ceddim Resulullah"ın (s.a.a) dünyadan göçtüğü gündür. Ey Muhammed"in (s.a.a) yarenleri, bu esir götürülenler sizin Peygamberinizin (s.a.a) evlatlarıdır!"

   Başka bir rivayet de Hz. Zeyneb"in (s.a) şöyle dediğini bildirir:

  Ey Muhammed! Kızların esir edildi ve oğulların öldürüldü. Seher yeli o bedenlerin üzerine toprak savurmaktadır şimdi. Bu senin Hüseyin"indir; başı boynundan kesilmiş, imâme ve abasını yağmalanmış. Babam feda olsun ona ki, ordusu pazartesi katledildi ve yağmalandı. Babam feda olsun ona ki, çadırları yakıldı/yıkıldı. Babam feda olsun ona ki, gittiği yolculuktan dönmeyecek ve yaralarına merhem konmayacak. Canım feda olsun ona ki, uğrunda seve seve feda olmak isterdim. Babam feda olsun, acı dolu bir kalple ve susuz olarak dünyadan göçene. Babam feda olsun ona ki, Allah"ın peygamberi Muhammed Mustafa"nın (s.a.a) oğludur. Babam feda olsun hidayet Peygamber"inin (s.a.a) oğluna, Muhammed Mustafa"ya (s.a.a), Haticet"ül-Kübra"ya, Ali Murtaza"ya (a.s), kadınların yücesi Fatimet"üz-Zehra"ya (s.a) ve namaz kılması için güneş geri döndürülene!

   Olayı anlatan şöyle devam etmektedir: "Andolsun Allah"a, Hz. Zeyneb (s.a), gözyaşıyla yoğurduğu bu sözleriyle hem dostlarını, hem de düşmanlarını ağlattı."

   Daha sonra Sakine babasının naaşını kucakladı. Birkaç kişi gelip zorla Sakine"yi babasından ayırdı.

Sonra da Ömer b. Sa"d ordusundan on kişi atlarına binerek Hüseyin"in (a.s) naaşı üzerinde at koşturdu ve İmam"ın (a.s) göğüs ve sırt kemiklerini kırdılar.

Bu on kişi şunlardı:

1- İshak b. Harbe (Hüseyin"in (a.s) gömleğini alan)

2- Ahnes b. Mursid

3- Hekim b. Tufeyl-i Sanbesî

4- Amr b. Sabih-i Saydavî

5- Recâ b. Münkiz-i Abdî

6- Salim b. Hasime-i Cufî

7- Vahiz b. Naim

8- Salih b. Vahab-i Cufî

9- Hâni b. Şebs-i Hazremî

10- Üseyd b. Malik (Yüce Allah"ın ebedi laneti onlarla olsun)

  Bu on kişi, Kûfe"ye döndüklerinde İbn-i Ziyad"ın yanına gelip mükâfat almayı beklemeye koyuldular.

  İbn-i Ziyad sordu: "Siz kimsiniz?"

  Bunlardan biri olan Üseyd b. Malik kendilerini şöyle tanıttı: "Biz sıkıca denetlenen atlarla göğüs ve sırt (kemik-lerini) ufalayanlarız!"

  İbn-i Ziyad bunlara itina etmeden çok az bir ödül verdi.

  Ebu Amr-i Zahid şöyle diyor:

  "Bu on kişiyi öğrendikten sonra hepsinin zinadan dünyaya gelmiş olduğunu gördük."

  Muhtar kıyamını gerçekleştirdikten sonra bu on kişiyi yakaladı; bunların el ve ayaklarını yere çiviledi ve ölünceye kadar üzerlerinde at koşturuldu.

 

 

Muharrem ayı ile ilgili sorular

Hüseyin’in (a.s) Şehid Edildiği Gün

İmam Hüseyin'e Ağlayan Kimse

İmam Zeynelâbidin (a.s) Şam'da

Rum Padişahının Elçisi

Hüseyin Kerbela Yolunda

Kerbela Faciasından Önce Vuku Bulan Olaylar

ŞEHADET BİLİNCİ

KERBELA BİR MEKTEPTİR

FARKLI YÖNLERİYLE HÜSEYNİ KIYAM

Hüseyin'in (a.s) şanlı destanıdır Kerbelâ...

Hüseynî Kıyamı yaşatan unsurlar

Muharrem, Matem ve Mühasebe Ayı

Hüseynî Kıyamın Mahiyeti

Peygamber yadigarı

Peygamberimizin (s.a.a) Ailesine Ne oldu?

KERBELA SEHITLERININ ARDINDAN

KERBELA ŞEHİDLERİNE AĞLAMAK

Kerbela'da Peygamberin Atı

MUHARREM AYI’NA GİRDİĞİM  ZAMAN

MERSİYYE-Yİ  İMÂM HÜSEYİN

ŞEHÎD-İ KERBELÂ

FÂTIMA GÜL GONCALARI

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)