• Nombre de visites :
  • 674
  • 22/1/2008
  • Date :

Hüseyni: Filistin’de Facia Karşısında Seyirci Kalınamaz

seyyid muhammed hüseyni

Seyyid Muhammed Hüseyni, Filistin’de yaşanan facia karşısında sessiz kalınamayacağını söyledi.

İran dışişleri bakan sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni bu  gün düzenlediği haftalık basını bilgilendirme toplantısında muhtelif konularda açıklamalarda bulundu.

Dışişleri bakan sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni'nin basını  bilgilendirmetoplantısında en fazla,  Filistin'de yaşanan gelişmeler ve   nükleer enerji dosyasıyla ilgili sorularla muhatap oldu.

Siyonist rejimin, Gazze'ye yönelik saldırıları ve Gazze'de yaşanan insani drama  işaret eden dışişleri bakan sözcüsü Muhammed Ali  Hüseyni İran'ın, İslam konferansı teşkilatı dışişleri bakanlarının  olağan üstü toplanması çağrısında bulunduğunu belirterek, "bu yolla, bölgesel ve uluslararası kuruluşların Gazze'de yaşanan olaylara karşı  duyarlı

olmalarının hedeflendiğini" söyledi.

Siyonist rejim İsrail'in, Gazze'de işlediği cinayetlere karşı  İslam ülkelerinin duyarsız kalışlarına dair bir soruya da, "bütün  İslam ülkeleri ve bölge ülkeleri,  günahsız insanların öldürülmesi  ve katliam edilmesi karşısında sorumluk duygusu taşıyor, biz de bu şartlarda, Filistin'deki muhasaranın kaldırılması ve yardımların ulaştırılmasına çalışmalıyız" diye konuştu.

İşgalci rejimin 33 günlük  savaşta ağır bir yenilgi aldığını  ve bu yenilgi ile ilgili Vinograd raporuyla ilgili bir soruya da," Savaşın yenilgisi olarak Ehud Olmert gösterilmektedir" diyerek, şimdi bu yenilginin telafisi amacıyla, füze denemeleri yapmaktadır. Tamamen   33günlük savaşta yenilgi alan askerlerin moralini düzeltmek amacıyla yapılan füze denemeleridir  diye konuştu.

Füze denemeleriyle birlikte Siyonist rejimin İran'ı tehdit söylemlerinin birlikte olduğunun hatırlatılması üzerine de dışişleri bakanı sözcüsü  Muhammed Ali Hüseyni, “Siyonist rejim içinde  bulunduğu bu şartlarda başkalarını tehdit edemez” diye  cevap  verdi.

"Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan  5+1 grub toplantısında bazı ülkelerin, UAEA yasal tutumlarını  görmezlikten geldiğini belirten İslami İran dışişleri bakan sözcüsü  Hüseyni, "İran nükleer dosyasını bahane eden bazı ülkeler, UAEA ile yapıcı görüşmeleri sabote etmeye çalıştıklarını " kaydederek, "bu  ülkeler,UAEA genel müdürünün defalarca yayınladığı raporu ve İran  nükleer faaliyetlerinde askeri programın olmadığına dair Amerikan  istihbarat örgütlerinin raporlarını görmezlikten gelerek, dosya'ya yasal ve teknik boyutu ile bakmak istememektedirler" diye konuştu.

İran nükleer dosyasının görüşülmesi için Çin'in getirmiş olduğu grup 15 ya da grup 17  tekliflerine dair bir soruya da, "İran her türlü teklife açıktır. Ve yapılan her teklifi geniş boyutlu  inceleyecektir" diyen  Muhammed Ali Hüseyni , İran'ın nükleer çalışmalarının barış amaçlı olduğunu ve bu çalışmaların da sürdüreceğinin altını  çizdi.

Fransa'nın, Birleşik Arap Emirliklerinde askeri üss kurması  konusunda varılan anlaşma üzerine yöneltilen bir soruya da, "bu anlaşma yeni  bir anlaşma değil,1995 yılında   taraflarca imzalanmış bir  anlaşmadır" diyen dışişleri bakan sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni , biz bu  anlaşmayı ikinci ülkeleri tehdit eden bir anlaşma olarak görmüyoruz diye konuştu.

İran ile Mısır arasında yürütülen diplomatik ilişkilerin  gelişmesi yönündeki çabalara  da işaret eden dışişleri bakan sözcüsü  Muhammed Ali Hüseyni  taraflar arasında  görüşmeler sürüyor. Ama  Amerikalılar, ilişkilerin kurulmaması yönünde yürüttükleri çabalar bu işbirliğini önlüyor diye konuştu.

Bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı çalışmaların sorulması  üzerine de,  Avusturya partilerinden biri tarafından İslam karşıtı   tutumların kınayarak, ilahi dinlere  ve kutsallara yönelik her türlü   çalışmanın önlenmesi gerektiğini söyledi.

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)