• Nombre de visites :
  • 665
  • 1/12/2007
  • Date :

Mutteki: Irak konusunda İran-ABD arasında yeni diyalog süreci geçmiş müzakerelerin değerlendirilmesiyle gerçekleşecek

Mutteki

    İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki Irak konusunda İran ve ABD arasında yeni diyalog ve müzakere sürecinin daha önce gerçekleşmiş dört müzakere sürecinin değerlendirilmesi sonrası gerçekleşeceğini açıkladı.
    Mutteki konuyla ilgili İRNA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak makamlarının önerisi ve ABD’nin resmi daveti üzerine Irak konusunda yeni diyalog sürecini kabul ettiğini hatırlatarak, İran’ın Irak halkının çıkarlarının ve ülkede istikrarın sağlanması için müzakerelere inandığını ve yeni diyalog ve müzakere zamanının incelemeler ardından ilan edileceğini belirtti.
   Mutteki ABD ile Irak konusunda yeni müzakere sürecinde Irak’a bağlı her konunun ele alınabileceğine değinerek, müzakere ve diyalogların içeriğinin henüz belirlenmediğini ve Irak’ta tutuklu İranlı diplomatlar meselesinin ele alınıp alınmayacağının ortaya çıkmadığını ayrıca Irak’ta tutuklu İranlı diplomatların serbest bırakılması için böyle bir diyalog ortamına da gerek olmadığını, meselenin diplomatik yollardan ciddiyetle takip edildiğini vurguladı.
   Mutteki Irak’ta tutuklu İranlı diplomatlarla ilgili Iraklı makamlarla görüşüldüğünü ve İranlı diplomatların tutuklanmasının sorumluluğunun ABD güçleri olduğunu söyledi.
    Mutteki Anapolis Filistin konferansına da değinerek, bu oturumda beklenmeyen bir durum gerçekleşmediğini ve sonuç alınmadığını oturuma katılanların sadece müzakerelerin devam etmesi kararı aldıklarını ve bunun da yeni bir olay olmadığını vurguladı.

 


 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)