• Nombre de visites :
  • 3744
  • 28/11/2007
  • Date :

MUSAVVER HAC REHBERİ

MUSAVVER HAC REHBERİ

Eser Adı: MUSAVVER HAC REHBERİ

Yazar: Muhammed Hüseyin FELLAHZADE

Çeviri: Cafer BENDİDERYA

Yayın Evi: KEVSER

 

  Hac tevhid ehlinin Allah"tan başka her şeyden soyutlanmasının zirvesi, kişisel ve toplumsal hayatta aşk, fedakârlık, bilinç ve sorumluluğun eşsiz cilvesidir.

  Müslümanlar her ne kadar da her yıl dünyanın dört bir yanından toplanarak tevhid zemzemiyle kalplerindeki pasları gideriyorlarsa da henüz bu önemli ilâhî farizanın bir çok boyutu tanınmamış ve Müslümanlar onlara yabancı kalmışlardır. Son zamanlarda Haccın, gerçek yerini bulma noktasında bir takım değerli çalışmalar yapıldıysa da ancak Haccın tüm boyutlarının anlaşılması noktasında; meleklerin indiği, peygamberlerin ve  veli kulların durduğu o yüce şiar yerlerine ve saygın mekânlara bilinçli ve şuurlu bir şekilde ayak basılması için daha fazla çalışmalar yapılması gerekmektedir.

 

İbrahimî haccı ihya etmek, Allah uğruna İsmailleri kurban vermek ve Hacer gibi uçsuz bucaksız çöllerde insanlığın hayat suyunu aramak her Müslümanın alması gereken derslerdir hacdan.

  Şeytan ve egoistliklerle savaşmak, müşriklerden beri oluşun ve peygamberlerin hattına bağlılığın ilânı olan büyük Hac kongresinde Müslümanlar nefisleriyle cihad edip kendilerini yetiştirme sahasında adım atarlar.

  Kıyametin kıyamı ve insanoğlunun toplu hareketinin tecellisi, dua ve yakarış ocağı, vahiy ve Kur"an tilavetinin yeri olan hac ve Haremeyn-i Şerifeyn insanın kendisini yetiştirebilmesi için her yerden daha uygun bir mekândır.

En önemli ibadî-siyasî farzlardan olan hac ameli, bilinçle ve ihlas üzere yapılırsa hava ve heves şeytanını insanın içinden, büyük şeytanı ise İslam topraklarından kaçırıverir.

  Hac amellerini öğrenmek bu siyasî-ibadî farizadan daha fazla manevî yönde yararlanmamızı kolaylaştırır ve Allah"a daha fazla yaklaşmamıza ortam hazırlar.

  Bugüne kadar Ehlibeyt mektebi mensuplarının müracaat edebilecekleri ve karışık hac hükümlerini kolay bir şekilde açıklayan Türkçe bir hac rehberi olmadığı gerçeği, öte yandan hacca gidecek olanların hac amellerini öğrenmelerinin gerekliliği Ehlibeyt fıkhına uygun bir hac rehberinin hazırlanmasını kaçınılmaz kıldı.

  Kısaca hac amellerini açıklayan bu musavver hac rehberi kitabının aşk diyarı yolcularına yararlı olmasını umarız.

  Birkaç Hatırlatma:

  1- Kitapta İmam Humeyni"nin (r.a) fetvaları esas alınmış, Türkiye"de taklit edilen diğer müçtehitlerin farklı fetvaları da dipnotta açıklanmıştır. Dipnot düşülmeyen konularda fetvalarını aktarmaya çalıştığımız müçtehitler arasında görüş birliği vardır. Kitapta fetvaları kaydedilen müçtehitler şunlardır:

  Ayetullahi"l-Uzma Musevi-i Hoî (r.a)

  Ayetullahi"l-Uzma İmam Humeyni (r.a)

  Ayetullahi"l-Uzma Seyyid Ali Hameneî

  Ayetullahi"l-Uzma Şeyh Cevad Tebrizî

  Ayetullahi"l-Uzma Seyyid Ali Sistanî

  Dipnotlarda yer verdiğimiz taklit mercilerinin sadece halk arasındaki meşhur olan lakaplarıyla yetindik; bu nedenle bu saygı değer müçtehitlerimizin aflarına sığınıyorum.

  2- Çalışmamızın kısa olmasına özen gösterdiğimiz için  sadece en önemli hac ve umre meselelerine ve onların bazı müstehap amellerine değinmekle yetindik. Bu nedenle daha fazla ayrıntı isteyenler veya özel bir durumla karşılaşanlar daha geniş hac rehberi kitaplarına müracaat etmelidirler.

  3- Bu çalışmamızda mümkün oldukça zor ıstılah ve sözcükleri kullanmaktan kaçındık; kullanma zorunda kaldığımız terimleri dipnotta açıkladık.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)