• Nombre de visites :
  • 601
  • 28/11/2007
  • Date :

İsrail ve Filistin arasında ilk imza atıldı

İsrail ve Filistin arasında ilk imza atıldı

  Annapolis toplantısına katılan Abbas ile Olmert'in 2008 yılı sonuna kadar nihai çözüm için ilke anlaşmasına imza attıları bildirildi.

  ABD'nin öncülüğünde Annapolis kentinde biraraya gelen İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ikili görüşmelere başlamak için anlaştılar.

  ABD'nin Maryland eyaletindeki Annapolis kasabasında başlayan Ortadoğu Barış Konferansı'nın açılışında konuşan ABD Başkanı George Bush, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in 2008 yılı sonuna kadar nihai çözüm için ilke anlaşmasına vardıklarını bildirdi.

  ABD Başkanı George Bush, her iki ülke arasında ortak metin anlaşmasının imzalandığını söyledi.

Başkent Washington'a yakın Annapolis Donanma Tesisi'nde, yanında Abbas ve Olmert'le birlikte açıklama yapan Bush, "2000 yılından beri kesik Filistin-İsrail müzakerelerinin Aralık ayının 12'sinde başlayacağını"da belirtti.

Bush, "Taraflar en hassas meselelerde, birbirine saygılı iki bağımsız devlet temelinde, ortak müzakerelere girecekler. İki devlet, birbirinin güvenliğini gözeten temelde, müzakereleri sürdürecek. İsrail ve Filistin tarafları, bağımsız Filistin devletini kabul etmektedirler" dedi.

  İsrail ve Filistin'in 2008 yılından önce ikili görüşmeleri başlamaları yönünde karar aldıklarını belirten Bush, "2008 yılı bitmeden anlaşmaya varmada kararlıyız. Müzakere ekipleri de bütün konuları tartışacak. Sayın Abbas ve Sayın Olmert haftalık olarak biraraya gelecek" dedi.

  İsrail de kendi payına düşeni yapmak zorunda olduğunu söyleyen ABD Başkanı Bush, İsrail'in bütün dünyaya işgale son verdiğini göstermek zorunda olduğunu kaydetti.

  "İsrail, Filistin'de devlet kurulmasına izin vermelidir" diyen Bush, "Filistin'in özgürlüğe kavuşma zamanı gelmiştir. Aşırı uçların yenilgiye uğrama zamanı gelmiştir. Bu çalışmaların devamını umuyoruz. Annapolis sürecin başlangıcıdır, sonu değildir" dedi.

  Bush, "Bu hedeflere benim görev sürem döneminde ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

  Abbas ile Olmert de, "Sonuç bildirisi üzerinde anlaşıldığını"söylediler.

  Adının açıklanmasını istemeyen İsrailli üst düzey bir yetkili ise,tarafların üzerinde anlaştığı ortak belgenin Washington yakınındaki Annapolis kentinde düzenlenen Ortadoğu konferansında okunacağını belirtti.

  Filistin heyetinin başkanı Ahmed Kurey bu sabah yaptığı açıklamada,"halen yapılacak çok işin olduğunu, çok çaba sarf edildiğini ancak anlaşmaya varamadıklarını" söylemişti.

  "Yol Haritası" adlı İsrail-Filistin barış planını ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler destekliyor.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)