• Nombre de visites :
  • 609
  • 27/11/2007
  • Date :

Filistinli Hareketlerden Ortak Annapolis Açıklaması

filistinli hareketlerden ortak annapolis aç?klamas?

   

   Filistinli beş hareketin lideri yaptıkları açıklama ile 3 gün sonra düzenlenecek olan Annapolis konferansı karşısındaki duruşlarını belirginleştirdiler. Her beş lider de Annapolis'te Filistin davasının tasfiye edileceğinden, çözüm adı altında teslimiyetin zorla kabul ettirileceğinden tedirginler. Filistinli liderler, iç ayrılıkların derinleştirecek hareketlerden uzak durmayı, diyalogun derhal başlamasını vurguladılar.

  İslami Direniş Hareketi Hamas tarafından düzenlenen ve "Annapolis konferansı nereye kadar?" başlığını taşıyan panele İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Halk Cephesi ve  el-Saika'nın katıldı.

  Hamas liderlerinden Mişr el-Mısri, Annapolis'in hedefinde Filistin davasının tasfiyesi olduğunu, Filistin davasının yoluna çukur kazılarak, yabancı orduları Filistin'e getirerek sonlandırılması olduğunu belirtti.

  El-Mısri, Ramallah'ta bulunan yönetimin güçsüz olduğunu, Amerika'nın her istediği şartı kabul edebilecek nitelikte olduğunu kaydetti. El-Mısri, Annapolis konferansı ile Filistin topraklarındaki terörist faaliyetleri uygulayanların imajının düzeltilmek istendiğine dikkat çekti.

  Annapolis konferansının ardında ilişkileri normalleştirme yer aldığını, şimdiye kadarki anlaşmalarda olduğu gibi Annapolis'in de başarısız olacağını söyledi.

  İslami Cihad hareketinin Gazze'deki önde gelen liderleri arasında yer alan Halid Bataş da Annapolis konferansının, Filistin davasını tasfiye etme duraklarından bir durak olacağını söyledi. Bataş bu konferansın düzenlenmesinin en önemli sebebinin, Amerika ve İsrail'in Filistin direnişini ortadan kaldırma ve bir tarafı diğerine karşı destekleme arzusu olduğunu kaydetti.

  Bataş'a göre bu konferansın bir diğer sebebi, Amerika'nın Irak ve Afganistan'da bulunduğu krizden kurtulma çabasıdır.

  Bataş, Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın konferansa gitmemesini, gittiği durumda tavizler vereceğini, Filistin halkının ise taviz verecek halde olmadığını belirtti.

  Bataş, bu konferansı başarısız kılmak için el-Fetih ve Hamas'ı diyalog masasına davet ederek, düşman karşısında birleşmeye çağırdı.

  Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden Cemil Muzhir de Annapolis konferansının başarılı bir şekilde sonlanacağını iddia edenleri, İsrail'in yıllardır uyguladığı hileler üzerinde bulunmakla suçladı.

  Muzhir, Annapolis ile ambargonun, tutuklamaların ve katliamların devam ettiği bir döneme dek gelmesine dikkat çekti.

  Muzhir de İslami Cihad lideri Bataş gibi, bu konferansın düzenlenmesinde Amerika'nın Irak ve Afganistan'da, İsrail'in de Lübnan'daki hezimetinin etkili olduğu, konferans ile bozulan imajlarını düzeltmek istedikleri söyledi.

  Muzhir, konferanstan sadece Amerika ve İsrail'in istifade edeceğini kaydetti.

  Halk cephesi adına söz alan Adil Hakim de konferansın Filistin davasına olumsuz etkilerinin olacağını belirtti. Hakim de konferansın Irak ve Afganistan'daki başarısızlık, İran ile devam eden krizi yürütmedeki başarısızlık ve İsrail'in işlediği katliamlarda elde ettiği kötü imajı düzeltmek olduğunu kaydetti. Hakim, şimdiye kadar ki müzakerelerin sadece iç sorunları, ihtilafları artırdığını söyledi.

  el-Saika liderlerinden Muhyiddin Ebu Dikka da konferansın zamanlamasına işaretle,Gazze'yi kuşatan ambargo ve iç ayrılıkların arttığı bir döneme dek gelmesine dikkat çekti.

  Başlarında Abbas'ın da bulunduğu Filistin'in Annapolis heyetine, konferansa katılmama çağrısında bulunan Ebu Dikka, konferansın Filistin davasından taviz vermek anlamına geleceğini, tavizin ise asla bağışlanmayacak ihanet suçu olduğunu söyledi.

  Ebu Dikka, işgal Filistin topraklarından temizleninceye kadar direnişe, Filistinlilerin haklarına ve mültecilerin dönüş haklarına sıkı sıkıya bağlı kalınması çağrısında bulundu.

  İsra Haber

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)