• Nombre de visites :
  • 456
  • 24/10/2007
  • Date :

Abdullahiyan: İran ve ABD arasında üçüncü tur görüşmeler açık ve ciddi geçti

                            

Abdullahiyan: İran ve ABD arasında üçüncü tur görüşmeler açık ve ciddi geçti

 

08/08/2007

İran İslam Cumhuriyetinin ABD ile görüşmelerde heyetin başkanlığını yapan Huseyn Emir Abdullahiyan Bağdat’ta yapılan İran, ABD ve Irak üçüncü tur görüşmelerinin açık ve ciddi bir ortamda geçtiğini söyledi.
İran Dışişleri Bakanlığı Irak İşleri Başkanı Abdullahiyan Bağdat’ta konuyla ilgili muhabirlere yaptığı açıklamada, bu görüşmede Irak’ta terörün kaynağı ve güvenlik sorunlarının nedenlerinin ele alındığını ve görüşmelerin devamında Irak’ta güvenlik ve istikrar sağlanması yollarının görüşüleceğini, Irak halkı ve hükümetine yapılacak yardımların ele alınacağını belirtti.
  Abdullahiyan İran’ın ABD’ye iyi ve kötü terörizm diye bir şeyin olmadığını anlatmaya çalıştığını, ABD’nin Irak’ta terörizm konusunda yaptığı yanlış uygulamalarına değindiğini söyleyerek, ABD heyetinin İran’ın öne sürdüğü gerçeklere yeterli yanıtı veremediğini ve Irak’ta işgal güçlerinin yanlış politikalarının istikrar ve güvenlik ortamını bozduğunu vurguladı.
Abdullahiyan ABD heyetinin Irak’ta yaşanan zor şartlara değindiğini hatırlatarak, ABD’nin Irak’ta yaşadığı zor şartlardan çıkmak için İran’dan yardım istediğini ve Irak heyetinin de İran ve ABD’den Irak hükümetinin desteklenmesiyle istikrar ve güvenlik ortamının sağlanması için çaba harcanmasını istediğini belirtti.
  Irak hükümetinin İran ve ABD arasında gerçekleşen görüşmelerin Irak’ta istikrar ortamının sağlanmasına yardımcı olduğunu ve bu görüşmelerin devam etmesini istediğine değinen Abdullahiyan, Irak hükümetinin çağrısıyla görüşmelerin devam etmesinin kararlaştırıldığını ama bu görüşmenin tarihinin belirlenmediğini söyledi.
  Abdullahiyan ayrıca ikinci tur görüşmelerde ortak güvenlik komitesinin kurulmasının kararlaştırıldığını hatırlatarak, bu komitenin Irak’ta istikrar ve güvenlik ortamının sağlanması yönünde faaliyet göstereceğini, devam eden görüşmelerde söz konusu komiteyle ilgili çalışma yapılacağını belirtti.
 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)