• Nombre de visites :
  • 487
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad İslami ekonomik bir teşekkül kurulmasını istedi

                           

Ahmedinejad İslami ekonomik bir teşekkül kurulmasını istedi


   08/08/2007

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Batılı güçlerin ekonomik otoritesini kırmak için İslami ekonomik bir teşekkül kurulmasını istedi.
   Ahmedinejad Cezayir ziyareti çerçevesinde katıldığı bir seminerde başlayan yeni çağda saldırının ne kültürel ne de siyasi olmadığını saldırıların ekonomik olduğunu hatırlatarak, dünya güçlerinin adaletten uzak servet dağıtımı, enerji kaynaklarını kontrol altına alması ve tek taraflı siyasetlerin ekonomik otorite ortaya çıkardığını belirtti.
   Ahmedinejad İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde ekonomik gelişimi yakalayabileceğine değinerek, İslam ülkelerinin elinde bulundurduğu kapasitelerle ekonomik bir yapılanma yaratabileceğini ve bu teşekkülün İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) tarafından yapılandırılabileceğini ama hali hazırda İKÖ’nün böyle bir hedefi yakalamasının mümkün olmadığını söyledi.
   Ahmedinejad İran ve Cezayir’in böyle bir ekonomik kurumun temellerini atabileceğini hatırlatarak, iki ülke ticaret adamlarının bu amaç doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini ve diğerlerinin de bu hareketi izleyeceğini vurguladı.
Ahmedinejad İran’ın bütün gücüyle böyle bir ekonomik yapılanma için çaba harcayacağını ve iki ülkenin sahip olduğunu enerji kaynaklarıyla dünya enerji ihtiyacının karşılanması yönünde önemli adımlar atabileceğini belirtti. 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)