• Nombre de visites :
  • 491
  • 24/10/2007
  • Date :

Irak’ın İran Büyükelçisi: “İran ve ABD Görüşmeleri Irak’ta huzur ve Güvenliği Sağlayabilir”

                             

 

07/08/2007

Irak’ın İran büyükelçisi, İran ve ABD arasında Irak’ta Güvenlik konulu toplantıların sonuçlarının Irak’ta huzur ve güvenliğin sağlanması açısından ümitli olduğunu söyledi.

Irak Büyükelçisi Mecid eş’Şeyh, İran ve Irak arasında derin ilişkilerin ve güçlü tarihi köklerin olduğuna  temasla,  İran ve ABD’nin görüşlerinin yakınlaşması oranında Irak’ta sorunun hallolacağına inandığını söyledi.

İran,ABD ve Irak üçlü oturumların bu zamana  kadar olumlu sonuçlar verdiğini  söyleyen Irak büyükelçisi,   bu sürecin Irak halkı ve devletinin yararına bir gelişme olduğunu söyledi.

Irak büyükelçisi, Irak  başbakanı Nuri el’Maliki’nin Çarşamba günü siyasi ve iktisadi bir heyetle İran’a ziyaret gerçekleştireceğini ve bu ziyarette, İran’la başta güvenlik olmak üzere ticari ve iktisadi işbirliğinin ele alınacağını söyledi.

Eş’Şeyh sözkonusu görüşmelerde, İran’dan petrol ürünlerinin ithalinin de gündeme geleceğini söyledi.

Petrol kaynakları zengini Irak, işgalci Amerika’nın neden olduğu ve özellikle  Saddam rejimini devirmek bahanesiyle bu ülkenin petrol rafinerileri ve elektrik santrallerini yerle bir etmesinden dolayı petrol ürünleri açısından büyük sıkıntı  yaşıyor.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)