• Nombre de visites :
  • 484
  • 24/10/2007
  • Date :

İran Meclis Başkanı: EKO ‘İslam Ülkeleri Ortak Pazarı’ İçin Önemli Bir Adım

                               

İran Meclis Başkanı: EKO ‘İslam Ülkeleri Ortak Pazarı’ İçin Önemli Bir Adım

 

 

07/08/2007

İran Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil, ‘Bölgesel İktisadi ve İşbirliği Teşkilatı’ EKO’nun, ‘İslam Ülkeleri Ortak Pazarı’nın kurulmasında önemli bir adım olabileceğini söyledi.

EKO genel sekreterini kabulünde bu açıklamayı yapan İran Meclis Başkanı, bu teşkilatın kurucuları olan Türkiye, İran ve Pakistan’ın EKO’nun hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli etkisinin olabileceğine de dikkat çekerek, EKO’nun  coğrafi ve  potansiyel zenginlikleri açısından çok büyük bir konuma sahip olduğunu  hatırlattı ve “EKO üyeleri  arasında işbirliğinin en iyi şekilde geliştirilerek EKO dünyada hak ettiği konumuna oturtulmalı” dedi.

EKO’nin  gerçek konumuna ulaşması halinde bölgesel ve uluslar arası meselelerde rol sahibi olacağını  hatırlatan İran Meclis Başkanı Haddad Adil, EKO ülkelerinin bu gün dünyanın en büyük ihtiyacı olan enerji konusunda da  büyük bir  zenginliğe sahip olduğunu  belirtti ve “EKO üyeleri bu konumlarını asla unutmamalılar” dedi.

Sözkonusu görüşmede EKO genel sekreteri de, İran’ın EKO üyesi ülkeleri  arasında işbirliğinin geliştirilmesine verdiği destekten dolayı  teşekkür ederek,  “İran her zaman EKO’nun istenilen konumuna gelmesi için büyük çaba göstermiştir” dedi.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)