• Nombre de visites :
  • 437
  • 24/10/2007
  • Date :

Rice Ortadoğu’da Umduğunu Bulamadı

 

                              

 

05/08/2007

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu temaslarını tamamladı. Dört günlük ziyarette barış görüşmeleri konusunda somut adımlar atılamadı.

Tek somut sonuç kasım ayında konferans yapılması konusunda görüş birliği. Ancak bu konferansın kapsamı konusunda da fikir ayrılıkları var.

Temaslar sonunda somut adım yok

Washington, İsrail-Filistin arasındaki nihai barış görüşmelerini yeniden başlatma konusundaki son girişiminden istenilen sonucu alamamış görünüyor.

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Mısır, Suudi Arabistan, İsrail ve Filistin'i kapsayan turu net bir sonuç çıkarmadı.

Dört günlük temaslardan çıkan tek somut sonuç kasım ayında yapılması öngörülen bir konferans konusunda görüş birliği. Ancak bu konuda da bazı anlaşmazlıklar var.

Arap ülkeleri, konferansta geniş kapsamlı bir çözüme ulaşılmasını istiyor. Ancak ABD yönetimi, konferansı daha çok değişik fikirlerin ele alındığı bir toplantı olarak değerlendirme eğiliminde.

Filistin görüşmelerin başlamasını istiyor

Bunun altında, İsrail'in nihai barış görüşmelerine başlamak için hazır olmadığı yönündeki tutumu yatıyor. İsrail yönetimi, temel konuları görüşmeye hazır olduğunu söylese de nihai görüşmeler için istekli davranmıyor.

Filistin tarafıysa görüşmelerin bir an önce başlamasından yana.

Rice'ın ziyareti Filistin lideri Mahmud Abbas'a verilen desteğin bir kez daha gösterilmesi açısından da önemliydi. Rice, Filistin'e 80 milyon dolarlık yardım kararını ziyaret sırasında resmen açıkladı.

ABD yönetimi, 'önce Batı Şeria' olarak adlandırılan stratejileri doğrultusunda Hamas'ı Gazze'ye sıkıştırarak izole etmeyi ve Batı Şeria'da Abbas'ın elini güçlendirmeyi hedefliyor.

Ancak Washington bu şekilde demokratik bir seçimle iktidara gelen Hamas'ı saf dışı bırakmakla eleştiriliyor.

Temaslarda öne çıkan bir başka konu ise ABD'nin bölgedeki müttefiklerine yapacağı silah yardımı oldu.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)