• Nombre de visites :
  • 450
  • 24/10/2007
  • Date :

Rafsancani:İran'a saldırmak intihar olur!

                            

Rafsancani:İran'a saldırmak intihar olur!

 

05/08/2007

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, İran'a saldırının ABD için intihar olacağını söyledi.Rafsancani, El’Arabiya televizyonuna dün akşam verdiği demeçte, İran-ABD sorunu, Irak'ın bütünlüğü, İran'ın Arap ülkeleriyle ilişkileri, Şii-Sünni konusu, Filistin topraklarının işgali ve İsrail'in durumu gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.
Suudi Arabistan'ın İslam Dünyası'nda mühim bir ülke olduğuna değinen Rafsancani, "İran'a yakın olmaları Arap ülkelerinin çıkarınadır. İran'ın Arap ülkeleri ile yakınlığı ise geçmişte bu bölgede hakim olanların çıkarına değil. İran ve Arap ülkelerinin birbirleriyle bağları olmalı" dedi. İslam Dünyası'nda iç çatışma çıkartılmak istendiği ile ilgili bir soruyu cevaplayan Rafsancani şunları söyledi: "Şii-Sünni sorunu çıkarmak tefrikacı düşmanların işidir. Şii ve Sünni arasındaki akide farklılıkları var, ancak bu onların birbirine yakın olmalarına engel değil. Ehli Sünnet kardeşlerimizin hilafına bir iş yaptığımız nerede görülmüş. Filistinliler Şii değil, Sünnileri cihat ve mücadele ettikleri için onları himaye ediyoruz. Bosna'da, Afganistan'da mücahitleri himaye ettik, ki hem Sünni idiler hem de Şii. Lübnan'da da durum aynı. İsrail, burayı işgal ettiğinde yine biz Lübnan'a yardım ettik."

   Rafsancani İran'ın bugün geldiği nokta ile ilgili olarak da şu görüşleri dile getirdi: "İran İslam Cumhuriyeti'nin hedefleri ilk başta ilan ettiğimiz gibi, özgürlük ve bağımsızlıktı. Bu hedeflerimize ulaştık ve İran bugün tam bağımsız bir devlettir. İslami esaslara dayalı anayasamıza göre idare ediliyoruz. Şimdi halk, Cumhurbaşkanını, Meclisi, Belediyeleri doğrudan seçebiliyor. Hatta Rehber'in seçilmesi de Uzmanlar Meclisi aracılığıyla dolaylı olarak halk tarafından seçiliyor. Halkın refahını artırmak ve bölgede etkili adımlar atmak için çalışıyoruz."

   İsrail'in varlığı ve Filistin topraklarını işgaliyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Rafsancani şu cevabı verdi: "Asıl mesele şudur ki, İsrail yasadışı bir rejimdir ve biz buna inanıyoruz. Yine bu düşüncedeyiz ki, İsrail batıdan güç alarak Filistin topraklarını işgal etmiş ve ABD tarafından himaye ediliyor. ABD'liler, İsrail karşısında durmak isteyen her ülkenin aleyhine faaliyette bulunuyorlar. İsrail'in yok edilmesi Filistinliler ile ilgili. Onlar mutlaka bu rejim ile mücadele etmeli. İsrail'in yenilmezliği söylentisi doğru değildir. Lübnanlılar ispat ettiler ki, İsrail tehdit edilebilir ve yok edilebilir."
   Rafsancani, İran'a yönelik ABD tehditleri ile ilgili olarak da "İran'a askeri bir müdahale ABD için yeni bir intihar olur. İran aleyhine psikolojik bir harp yürütülüyor. Ama bu şekilde hedeflerine ne kadar ulaşabilecekler? Tehdit ve krizle karşı karşıyayız, ama inanıyoruz ki geçmişin tecrübeleri mütecavizlerin İran'a saldırmalarına izin vermeyecektir. İran, her zaman her tür saldırıya karşı mücadele edecek güçte olduğunu ve onlara büyük zararlar verebileceğini göstermiştir. ABD, İngiltere, onların müttefikleri hatta NATO, Irak ve Afganistan'da bir çıkmaza girmişlerdir. Onlar kendi ülkelerinde bile sorunlarla karşı karşıyalar. Onlar için en kötü yol yeni bir saldırıya kalkışmak olur. Biz, bunu onların intihar eylemi olarak görüyoruz. Doğal olarak bu intihar hem bizim için hem de onlar için sorunlara neden olacak. Ancak bu mütecavizlerin gerçek bir yenilgisi ile sonuçlanacaktır. Bölge yeni sorunlarla karşı karşıya gelmiş olacak" diye konuştu.
   İran'ın nükleer tesislerine bir saldırı halinde neler yapılabileceği ve nasıl bir cevap verileceği ile ilgili soruyu karşılık Rafsancani, "Verilecek cevapları bilmem ve burada açıklamam mantıklı olmaz. Ancak İran kesinlikle bu durum için de bir programa sahip" cevabını verdi.
    İslami İran eski cumhurbaşkanı Rafsancani, Irak ile ilgili görüşlerini de şu şekilde açıkladı: "Irak bağımsız ve bütün olarak kalmalı. Şii, Sünni, Kürt, Türkmen bütün gruplar, ortak, milli birlik hükümeti oluşturmalı. Tekfirciler, El Kaide ve Baas'ın kalıntıları Irak'ta nüfusun yarısından fazlasını oluşturan Şiiler aleyhine terör saldırıları düzenliyorlar. Şiilere yönelik intihar saldırıları düzenleyenlerin Iraklı olmadıklarına inanıyoruz, bu teröristler dışarıdan geliyorlar. Kerbela, Kazimeyn, Samerra ve Hille'deki saldırılar ile camilere düzenlenen bombalı saldırılar da bu grupların eli ile olmuştur. Arap ülkeleri, İran ve Irak'a komşu olan ülkeler iş birliği yaparlarsa Şii-Sünni çatışması çıkartmak isteyenlerin planlarını boşa çıkarabilirler. Irak sınırlarında güvenliğin sağlanmasına yardım etmeliyiz."
   Rafsancani ABD-İsrail yakınlığı ve Filistinli mültecilerin durumu ile ilgili olarak da şu değerlendirmelerde bulundu: "ABD, İsrail'i desteklemekten el çekmeye hiçbir şekilde hazır değil. İsrail de Filistinli mültecilerin topraklarına dönmeleri gibi, Filistinlilerin haklarına riayet etmeye hazır değil. Arapların, Avrupalıların, Amerikalılar'ın hatta Filistinliler'in kendilerinin bile mültecilerin sorunlarını halletmeye yönelik planları yok”
 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)