• Nombre de visites :
  • 378
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD'de izinsiz telefon dinlemeye onay

                               

ABD'de izinsiz telefon dinlemeye onay

 

05/08/2007

Senato, telefon ve elektronik haberleşmelerin mahkeme kararı olmaksızın istihbarat kuruluşlarınca izlenmesine izin veren yasa tasarısını kabul etti.

ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato, terörle mücadele amacıyla telefon ve elektronik haberleşmelerin mahkeme kararı olmaksızın istihbarat kuruluşlarınca izlenmesine izin veren yasa tasarısını kabul etti.

  Tasarı, Senato Genel Kurulu'nda 28'e karşı 60 oyla kabul edildi. Yasa tasarısının, Demokrat Parti'nin kontrolündeki Senato'dan geçmesi, bu yetkinin verilmesini savunan Cumhuriyetçi Başkan Bush açısından büyük bir başarı olarak değerlendirildi.

  Beyaz Saray sözcüsü Tony Fratto, tasarının yasalaşması için Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde de hemen kabul edilmesi çağrısında bulundu. 

  Ancak Kongre'nin hafta başında bir aylık tatile girmesinden önce Demokratların denetimindeki Temsilciler Meclisi'nin Senato'da kabul edilen tasarıyı oylayıp oylamayacağı kesinlik kazanmadı.

   Tasarı, söz konusu geniş yetkiler için Bush yönetimine altı aylık süre veriyor. Bu süre içinde Kongre'nin başka ve kapsamlı bir yasa çıkarması öngörülüyor.

   Sol kanat Demokratlar ve sivil özgürlük kuruluşları, tasarının geçmesinde Bush yönetimiyle işbirliği yapan Demokrat senatörleri sert dille eleştirdi.

   Senato Genel Kurulu'ndaki oylamadan önce Ulusal İstihbarat Direktörü Mike McConnell, ABD'yi teröristlerin hazırlamakta olduğu saldırı planlarına karşı koruyabilmek için bu yasaya ihtiyaç olduğunu söylemişti. 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)