• Nombre de visites :
  • 384
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: ABD Arap Ülkelerine İsrail’i Dost Olarak Tanıtmak İstiyor”

                     

Ahmedinejad: ABD Arap Ülkelerine İsrail’i Dost Olarak Tanıtmak İstiyor”
                      

 

04/08/2007

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'nin Ortadoğu ülkelerine silah satmaktaki amacının, kardeş ülkeler arasına tefrika salmak ve bölgeyi hakimiyet altına almak olduğunu söyledi.

   İslami İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Cezayir'e yapacağı resmi gezi öncesinde, bu ülkeden gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevapladı. ABD'nin Suudi Arabistan ve Fars Körfezi’ndeki diğer 5 ülkeye 20 milyar dolarlık silah satmak istemesi ile ilgili soruyu cevaplayan Ahmedinejad, ABD'nin bu amacının, kardeş ülkeler arasına tefrika salmak ve bölgeyi hakimiyet altına almak olduğunu söyledi.
   Ahmedinejad, "ABD, ilk kez bölge ülkelerine silah satmıyor ki. Son 20 yılda bu bölgedeki ülkelere 400 milyar dolar tutarından daha fazla silah sattı. ABD, bölgede hakimiyet sağlamak için dost ve kardeş ülkelerin arasını açmak istiyor. Biz, bölgemizdeki ülkelerle dostça ve kardeşçe ilişkilere sahibiz ve bu nedenle onlara silah satılmasından endişe etmiyoruz" dedi.
   ABD'den silah alacak olan bölge ülkelerine servetlerini silahlara değil de halklarının refahı ve ülkelerinin kalkınması için harcamaları tavsiyesinde bulunan Ahmedinejad, "Onlar, Arap milletinin asıl düşmanı olan İsrail’i  dost olarak tanıtmak ve Arap ülkelerinin en iyi dostu ve kardeşi İran halkını da onların düşmanı olarak tanıtmak istiyorlar. Onların daha önceki planları gibi bu da başarısızlıkla sonuçlanacak. Bu tür planlar 200 yıl öncesine aittir ve artık bir tesiri yoktur" diye konuştu.
   Ahmedinejad, bölgesel, İslam Dünyası ve bütün dünya meseleleri konusunda Cezayir ile görüşlerinin yakın olduğunu belirterek, Cezayir ziyaretinin ikili ilişkileri daha da geliştirmeye ve çeşitli alanlardaki işbirliğini artırmaya vesile olması dileklerinde bulundu. Doğalgaz üreten ülkeler örgütü kurulması konusunda İran'ın önerisi ile ilgili bir soruyu cevaplayan Ahmedinejad, "Eğer böyle bir teşkilatın kurulmasına yardım edebilirsek, bu hem İran ve Cezayir'in hem de doğalgaz üreten bütün ülkelerin yararına olacaktır" dedi.
   Ahmedinejad, ülkesinin nükleer enerji faaliyetleri ile ilgili olarak da, uluslararası yasaların kendilerine verdiği haklardan vazgeçmeden yine bu yasalar doğrultusunda faaliyetlere devam edeceklerini bildirdi. Ahmedinejad, İsrail ile ilgili bir soruya, "Biz, Filistinliler'in ve mazlumların taraftarıyız. O topraklarda mazlumlar olduğu sürece, zalim ve zulüm hüküm sürdükçe biz Filistin halkının himayecisi olacağız" cevabını verdi.
   İslami İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad 6 Ağustos'ta Cezayir'e ziyaret edecek.


 

   • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)