• Nombre de visites :
  • 463
  • 24/10/2007
  • Date :

Dünyanın en büyük barış gücü oluşturuluyor

                              

Dünyanın en büyük barış gücü oluşturuluyor

 

01/08/ 2007

Sudan'ın sorunlu bölgesi Darfur'a BM ve Afrika gücünden oluşacak kuvvetlerin yerleştirilmesi kabul edildi.

BM Güvenlik Konseyi, Sudan'ın Darfur bölgesine barış gücü gönderilmesini onayladı. Darfur'a gönderilecek 26 bin asker ve polis, dünyanın en büyük barış gücünü oluşturacak.

Konseyde oybirliğiyle alınan karara göre gücü BM ile Afrika Birliği ortaklaşa kuracak. Sivilleri ve yardım görevlilerini saldırılardan korumakla görevlendirilecek bu güç, gerekirse silaha sarılabilecek.

Ancak Çin hükümetinin desteğinin alınması için yumuşatılan tasarıda 'askerlerin yalnızca tehlikede olduğuna inanılan sivilleri korumakla' görevlendirildiği belirtiliyor. Böylece milislere karşı aktif operasyon yürütülmesi engellenmiş oluyor. Sudan hükümetinin de itirazlarından vazgeçtiği belirtiliyor.

Sudan'ın BM Büyükelçisi Abdülmahmud Abdülhalim Muhammed, yaptırımlara gerek kalmadan karara harfiyen uyacaklarını söyledi.
Sudanlı büyükelçi bundan önceki bir karar tasarısı taslağını 'çirkin ve berbat' diye nitelemişti. Bunun üzerine İngiltere ve Fransa'nın önayak olduğu tasarının dili yumuşatıldı.

Darfur'a asker sevkiyatının Ekim ayında başlaması ve yıl sonuna dek tüm askerlerin bölgeye ulaşması planlanıyor. Fakat konuşlandırmanın ancak gelecek yıla tamamlacağını söyleyenler de var.

Darfur'da 2003 yılından beri süren çatışmalarda en az 200 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 2 milyon kişinin de evsiz kaldığı tahmin ediliyor.
Reuters ajansına göre Unamid adıyla anılacak olan barış gücü, yılda 2 milyar dolara mal olacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon oylama ardından yaptığı konuşmada yeni barış gücünü 'tarihi ve benzeri görülmemiş' diye niteledi.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)