• Nombre de visites :
  • 538
  • 24/10/2007
  • Date :

Binlerce Filistinli Gazze'ye geri dönüyor

                               

Binlerce Filistinli Gazze'ye geri dönüyor

 

30/07/2007

Filistin'den Mısır'a giden binlerce Gazzeli geri dönmeye başladı ancak tüm dönüşler İsrail'in kontrolündeki Rafah'tan oluyor.


  Gazze Şeridi'ne giriş çıkışların kapatılmasının ardından Mısır'da kalan ve haftalardır geri dönemeyen Filistinliler'den bir grup Gazze Şeridi'ne döndü.

  Sınır kapıları Hamas'ın Gazze'de kontrolü ele geçirmesinin ardından kapatılmıştı. Mısır'dan Gazze'ye dönmek için bekleyen binlerce Filistinli daha var.

   Ancak Mısır ve İsrail tüm Filistinlilerin dönüşü hakkında hâlâ bir anlaşmaya varabilmiş değil. Dönen ilk Filistinli konvoy, Gazze'nin kuzeyinde bulunan Erez sınır kapısından İsrail askerlerinin kontrolünde girdi.
 

                               

Binlerce Filistinli Gazze'ye geri dönüyor


  İsrail'in onay verdiği 500 Filistinli'den oluşan bir başka grubun da yarın dönmesi bekleniyor. İsrail topraklarından geçmeden Gazze'ye girmenin tek yolu güneydeki Refah sınır kapısı.

  Ancak İsrail bu geçidi de elektronik olarak izliyor. Mısır'la İsrail arasında yapılan anlaşmaya göre, Filistinliler geri dönmek için Refah sınır kapısını değil, İsrail topraklarından geçerek kuzeydeki Erez geçidini kullanacaklar.

  Böylece İsrail kimin girip kimin girmeyeceğini denetleyebilecek. Bölgede bulunan BBC muhabiri Alim Makbul, bu anlaşmanın Refah sınır kapısının açılmasını ve İsrail kontrolü olmadan giriş çıkışın sağlanmasını isteyen Hamas'ı rahatsız ettiğini söylüyor.

  Ancak muhabirimize göre İsrail'in güvenlik kaygıları ve sınır kapısının açılmasıyla Hamas'ın ulaşabileceği düşünülen kaynaklar yüzünden, durumun yakın zamanda değişmesi pek mümkün görünmüyor. Mısır'a giden Filistinlilerin büyük bir bölümü sağlık hizmeti almak veya çalışmak için bu ülkeye geçiyor.

  Gazze'den ayrılan insanların çoğunun birkaç gün içinde dönmeyi planlamalarına rağmen, sınırların kapatıldığı 9 Haziran'dan beri geriye dönüş olmamıştı.

Kaynak: BBC

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)