• Nombre de visites :
  • 491
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD Arap ülkeleri ve İran arasında çatışma ortamı yaratmaya çalıştığını itiraf etti

                               

ABD Arap ülkeleri ve İran arasında çatışma ortamı yaratmaya çalıştığını itiraf etti

 

 

29/07/2007

AD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü S. MacCormick Arap ülkeleri ve İran İslam Cumhuriyeti arasında çatışma ve çekişme ortamı yaratmaya çalıştıklarını itiraf etti.
   MacCormick muhabirlere yaptığı açıklamada, Bush hükümetinin bu konu üzerine odaklandığını, İran’ın güç odağı olmasının ve bölgenin iktidarın olmasının önlenmesi için bölgedeki Arap ülkelerinin desteklenmesinin planlandığını belirtti.
   ABD’li yetkili İran’ın bölgede istikrarsızlığın en büyük nedeni olduğunu iddia ederek, Arap ülkelerinin bu durumla mücadele için ABD ile işbirliğinde bulunacağını söyledi.
   MacCormick İran ile Bağdat’ta Irak konusunda müzakereler sürdürülürken Fars Körfezi bölgesinde İran aleyhinde faaliyet yürütmenin çelişki olup olmadığı ve ABD’nin bu girişimlerinin İran’a güvence vermeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlarken, İran ve ABD’nin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve iki ülke yetkililerinin kendi ülkelerinin çıkarlarını gözetebileceklerini söyledi.
   ABD’li yetkili İran’ın Irak konusunda iddialarını tekrarlarken Afganistan’da İran’ın önemli ve olumlu rol oynadığını, İran ve ABD’nin Irak konusunda Bağdat müzakerelerinin önünün açık olduğunu da belirtti. 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)