• Nombre de visites :
  • 436
  • 24/10/2007
  • Date :

Huseyni: ABD’nin tutumu İran ve Türkiye’nin enerji alanında işbirliği iradesini etkilemez

 

                            

Huseyni: ABD’nin tutumu İran ve Türkiye’nin enerji alanında işbirliği iradesini etkilemez

 

24/07/2007

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Huseyni İran ve Türkiye arasında imzalanan son enerji işbirliği anlaşmasından rahatsız olan ABD’nin tutumunun iki ülke iradesine etki edemeyeceğini söyledi.
   Huseyni İran ve Türkiye’nin yüzyıllardır huzur ve barış içinde yan yana yaşadığını ve kendi çıkarlarını temin edebileceğini hatırlatarak, sadece ABD’nin müdahaleci ve baskıcı bir şekilde bu konuda rahatsızlık bildirdiğini ama bunun Tahran-Ankara arasındaki işbirliği iradesini etkilemeyeceğini vurguladı.
   Huseyni basın toplantısında, Siyonist rejimin İran’ın Suriye’ye İsrail ile anlaşmaması halinde 1 milyar dolarlık silah satacağı yönündeki iddialarını da kesin bir dille reddetti.
   Huseyni haftalık basın toplantısında muhabirlere çeşitli konularda yaptığı açıklamasında, Siyonistlerin bu iddialarının İran ve Suriye arasındaki iyi ilişkileri hedef alan bir oyun ve propaganda girişimi olduğunu hatırlatarak, Ahmedinejad’ın son Suriye ziyaretinde bölge gelişmeleriyle özellikle de Irak, Lübnan ve Filistin’in durumuyla ilgili önemli görüşmeler yapıladığını ve iki ülke arasındaki teknik, ekonomik ve siyasi işbirliğinin geliştirilmesinin ele alındığını belirtti.
  Huseyni Irak Başbakanı ve Arabistan Dışişleri Bakanının Tahran’a düzenleyeceği ziyaretlerin kesin zamanının belirlenmediğini söyledi.
   Huseyni Irak’ta ABD güçleri tarafından kaçırılan İranlı diplomatların aileleriyle görüşmesi konusunda da kesin bir tarih belirlenmediğini hatırlatarak, Irak hükümeti ve Kızılhaç örgütünden konuyla ilgili girişimlerine hız vermelerini istedi.
   Huseyni İran’ın ABD ile Irak hükümeti ve halkının çıkarlarıyla sorunlarının çözüme kavuşması için Irak’ın isteği üzerine müzakere masasına oturduğunu ve ABD ile Irak konusunda diyalogların da devam edeceğini belirtti.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)