• Nombre de visites :
  • 377
  • 24/10/2007
  • Date :

Talabani Irak’a olan özen ve teveccühünden dolayı İran’ı kutladı

 

                               

Talabani Irak’a olan özen ve teveccühünden dolayı İran’ı kutladı

 

24/07/2007

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Irak’ın sorunlarının çözümü, Irak halkı ve hükümetine yaptığı yardımlardan dolayı İran İslam Cumhuriyetini kutladı.

Talabani, Irak konusunda bugün gerçekleştirilecek İran-ABD ikinci tur görüşmesi için Bağdat’a gelen İranlı diplomatik heyetiyle görüşerek, İran’ın bölgede özel öneme sahip bir ülke olarak Irak halkının sorunlarının çözümü ve Irak’ın seçilmiş hükümetinin desteklenmesi doğrultusunda ABD ile görüşmesinin memnuniyetle karşılandığını belirtti.

İranlı heyet Talabani’nin yardımcısı Tarık El-Haşimi ile de görüştü. El-Haşimi bu görüşmede Irak halkı ve hükümetinin desteklenmesi ve Irak halkının sorunlarının çözüme kavuşması doğrultusunda İran’ın ABD ile görüşmesinin takdire şayan olduğunu ve bu görüşmelerin sorunların çözümüne katkı sağlamasını umduklarını vurguladı.

Bu görüşmede hazır bulunan İran’ın Irak büyükelçisi Hasan Kazımi Kumi de İran’ın her zaman Irak halkı ve hükümetini desteklediğini hatırlatarak, bu görüşmelerin Irak’ta güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olmasını beklediklerini söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki de İranlı heyetle Bağdat’ta gerçekleşen görüşmesinde bugün yapılacak olan İran-ABD arasındaki ikinci tur görüşmelerin Irak’ta güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olmasını umduğunu hatırlatarak, Tahran-Washington arasında Irak konusunda gerçekleşecek Bağdat görüşmesinin Irak halkı ve hükümetini desteklemesini istediklerini belirtti.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)