• Nombre de visites :
  • 415
  • 24/10/2007
  • Date :

Dünya Ak Parti'nin zaferini anında duydu

                                

Dünya Ak Parti'nin zaferini anında duydu

 

23/07/2007

23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi tüm dünyada ilgiyle izlendi ve ilk izlenimler gelmeye başlandı.

23. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin resmi olmayan sonuçlarının açıklanmasının ardından dünyadan da değerlendirmeler gelmeye başladı.

Yabancı basın, AK Parti'nin zafer elde ettiğini duyurdu.

Değerlendirmeler şöyle:

BRYZA: ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza, Türkiye'de yapılan genel seçimlerin, Türk demokrasisi açısından büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Bryza, "bir defa daha Türk demokrasisi, nasıl çalıştığını gösterdi" dedi ve seçimlerin, tamamen hür ve adil biçimde gerçekleştiğini belirtti.

WIERSMA: Avrupa Parlamentosunun ikinci büyük grubu Sosyalistlerin başkan yardımcısı Jan Marinus Wiersma, Türkiye'deki seçim sonuçlarının ''halkın ülkeyi AB'ye yaklaştıran hükümete destek verdiğini gösterdiğini'' söyledi.

Wiersma, ''askeri baskıya ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin (Türkiye'ye olan) düşmanlığına karşı duran Türk halkını kutladığını'' bildirdi.

AP: AK Parti'nin genel seçimleri kazandığını duyurduğu haberinde, Ankara ve İstanbul'daki partililerin sevinç gösterilerini aktardı. Haberde, seçimin "İslam ve laiklik arasındaki dengenin" belirlenmesi açısından önemine dikkat çekildi.

Ajans, yeni meclisin ilk görevlerinden birinin cumhurbaşkanını seçmek olduğunu hatırlattı.

REUTERS: Seçim sonuçlarının, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarının ardından erken seçim çağrısı yapan Başbakan Erdoğan için moral bir zafer olacağını belirtti. Haberde, ekonomistlerin, mali piyasaların bu sonuçları olumlu karşılayacağı değerlendirmesi de yer aldı.

AFP: AK Parti'nin seçim başarısını "iktidar partisi için ezici zafer" başlığıyla verdi. Ajans, seçimin cumhurbaşkanlığı seçimi krizini çözebileceğininse kesin olmadığını belirtti.

FRANSIZ TELEVİZYON KANALLARI: Fransa'daki TF1, France2 ve France3 televizyon kanalları, AK Parti'nin, açık farkla yarışı CHP ve MHP'nin önünde bitirdiğini ve mecliste güvenoyu almak için yeterli çoğunluğa sahip olduğunu duyurdu.

AVUSTURYA TELEVİZYONU ORF: Avusturya Devlet Televizyonu (ORF) Türkiye'deki genel seçim sonuçlarını, "Erdoğan'ın açık zaferi" olarak verdi.

WASHINGTON POST: - ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, Türkiye'deki genel seçim sonuçlarını değerlendirirken, ülkenin ekonomik durumunu önemli ölçüde ilerleten AK Parti'nin açık farklı bir zafer kazandığını yazdı.

Gazetenin İstanbul çıkışlı haberinde, Başbakan Erdoğan'ın, seçim sonuçlarının belli olmasından sonra yaptığı açıklamada dile getirdiği "bu demokrasi sınavını geçtik ve dünyaya örnek olacağız" sözüne yer verildi.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)