• Nombre de visites :
  • 429
  • 24/10/2007
  • Date :

Amerikalı akademisyenler suçlarını itiraf etti

                          

Amerikalı akademisyenler suçlarını itiraf etti

 

21/07/2007

İran devlet televizyonu casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan Amerikalı akademisyenlerin itiraflarını yayınladı.

İran’da geçen Mayıs ayında gözaltına alınan İran asıllı iki Amerikalı akademisyen, Amerika’nın İran’da rejim değişikliği planladığını itiraf etti.

  İran’ın ulusal güvenliğinine zarar verme ve karşı devrim suçlamalarıyla gözaltına alınan Hale Esfendiyari ve Keyan Taj Bahş, İran devlet televizyonunda yayınlanan “Demokrasi Adına” programında konuştu.

  ABD’deki Uluslararası Woodrow Wilson Enstitüsü’nde Ortadoğu uzmanı olarak çalışan Esfendiyari, Washington’ın İran’daki karar mekanizmalarında değişiklik oluşturmak için belirli bir bütçe ayırdığını söyledi.

  Esfendiyari, California Üniversitesi’nde konuyla ilgili yapılan toplantılara katıldığı ve bu toplantılara aralarında eski istihbarat subaylarının da bulunduğu İsrailli yetkililerin de katıldığını itiraf etti.

                             

Amerikalı akademisyenler suçlarını itiraf etti

 

Taj Bahş çalıştığı enstitünün İslam ülkeleri üzerine odaklandığını söyledi.

Ünlü spekülatör George Soros’un New York’ta kurduğu “Açık Toplum Enstitüsü”nde danışman olarak çalışan Keyan Taj Bahş ise, ABD’nin Soros’u enstitüsüne mali yardımının ABD ve Soros’un İran konusunda aynı görüşlere sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

  Bahş, çalıştığı enstitünün amacının üzerinde çalıştıkları ülkelerde uzun vadede açık toplum felsefesini yaygınlaştırmak olduğunu açıkladı.

  İtirafların yayınlanmasından sonra ABD dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada ise Tahran’ın suçlamaları reddedilerek Amerikan vatandaşı akademisyenlerin derhal serbest bırakılmaları talep edildi.Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)