• Nombre de visites :
  • 522
  • 24/10/2007
  • Date :

27 yaşındaki Filistinli annenin son sözleri

                            

27 yaşındaki Filistinli annenin son sözleri

 

21/07/2007

Filistin'deki Refah geçidinde bir annenin son sözü "lütfen şu duvarı yıkın, ölmeden son kez çocuklarımı görmek istiyorum" oldu.

İsrail'in baskıcı uygulamalarından kaçıp Jabalya mülteci kampında hapis hayatı yaşayan Filistinli ailelerden bir olan Shanan ailesinin yaşadığı dram Ortadoğu'da neler olup bittiğini anlamak isteyenler için örnek nitelikte.

Filistinli ailenin anne üyesi Sana Shanan Rafah geçidinden geçerek geride kalan çocuklarını görmek isterken canından oldu.

Shanan'ın 38 gün boyunca kavurucu güneşin altında kaldığı ve bu yüzden hastalandığı belirtildi. Hastalanınca son bir kez çocuklarını görmek isteyen anne Shanan eşiyle yaptığı son görüşmede "lütfen şu duvarı yıkın ölmeden önce son kez çocuklarımı görmek istiyorum" diye feryad etmişti.

27 yaşında ve 3 çocuk sahibi olan Shanan'ın kocası, eşinin ölümünden İsrail'i ve Filistin'de olanlara sessiz kalan dünya ülkelerini sorumlu tuttu. Aylarca aç kaldıklarını, yiyecek bulamadıklarını belirten baba Cemal Salim, "burada hiç bir geçim kaynağımız, yiyeceğimiz yok. Aylardır hiçkimse bize yardım etmiyor. Uluslararası kuruluşlar da artık bize yardım etmiyor. Bir aydan yana sadece Hamas hükümetinin verdiği 100 dolarla idare etmeye çalıştık" diye konuştu.

35 yaşındaki baba Salim, “sağlığını sormak için eşimi aradığımda ümitsizlik dolu kelimeler duydum,” dedi.

Hiç kimsenin Filistin'in derdiyle uğraşmadığını söyleyen Salim, "İsrail baskısı ve Filistin’deki yaşanan iç karışıklıklar belimizi büktü. Eşim Refah geçidinde öldü. Üç çocuğum öksüz kaldı." dedi.

Tüm olanları anlatırken bir taraftan ağlayan Salim, çocuklarının gözyaşlarının dinmediğini söyledi

M. Hasan Uncular / Dünya Bülteni

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)