• Nombre de visites :
  • 469
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistin'in Ramallah kentinde sevinç gösterileri

                           

Filistin'in Ramallah kentinde sevinç gösterileri

 

21/07/2007

İsrail tarafından 255 Filistinlinin serbest bırakılması Ramallah'da sevinç gösterileriyle karşılandı.

İsrail tarafından bu sabah serbest bırakılan 255 Filistinli tutuklu, Filistin Ramallah kentinde büyük sevinç gösterileriyle karşılandı. Filistin Lideri Mahmud Abbas ‘’bu bir başlangıçtır’’ dedi.

  Sabah saatlerinde İsrail’in Negev çölü Ketziot cezaevi kampından serbest bırakılan 255 Filistinli tutukluyu taşıyan otobüsler Ramallah kentinde binlerce kişi tarafından sevinç gösterileriyle karşılandı. Filistin Lideri Mahmud Abbas’ın makamı önünde özgürlüklerine kavuşan tutuklular kitleler tarafından omuzlarda taşındı.

  ABBAS: BU BİR BAŞLANGIÇ

  Öğle namazının kılınması ardından, tutuklular Filistin Lideri Yasal Arafat’ın mezarına çiçek bıraktı. Ardından tutukluların serbest bırakılmasına ilişkin bir konuşma yapan Mahmud Abbas ‘’bu bir başlangıçtır’’ dedi. Abbas, ‘’çabalarımız devam etmelidir. Çalışmamız bütün tutuklular evlerine dönene kadar devam etmelidir’’ diye konuştu.

AP’ye konuşan, eski tutuklulardan 30 yaşındaki Iyad Milhem, ‘’Tüm acılar bitti. Ancak biz tüm tutukluların serbest bırakılmasını umuyoruz’’ dedi. 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan 24 yaşındaki Amjad Namura ise, ‘’Biz başkanın (Abbas) kararını her koşul altında destekliyoruz. El Fetih bana ne görev verirse onu yaparım’’ şeklinde konuştu.

  İsrail Dışişleri Bakanı sözcüsü Mark Regev yaptığı açıklamada, Filistinli tutukluların serbest bırakılmasının barış çabalarına ivme kazandırma amacıyla uygulanan iyi niyet gösterisinin bir parçası olduğunu söyledi. İsrail’in daha fazla adım atması gerektiğini söyleyen Filistin Başbakanı Salim Fayyad, ‘’İsrail büyük güçlü bir ülkedir. İsrail daha fazla her ikisi olabilmelidir’’ dedi.

İsrail’in Filistin Lideri Mahmud Abbas’ın elini güçlendirmek için serbest bıraktığı tutukluların çoğu El Fetih Örgütü üyelerinden oluşuyor. Serbest bırakılanlar arasında 2003 yılında gözaltına alınan 61 yaşındaki Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) lideri Abdul Rahim Maluh da bulunuyor. Sağlık durumu kötü olan ve Mahmud Abbas’ın yakın dostu Maluh’un Hamas ile El Fetih örgütleri arasında arabuluculuk yapabileceği tahmin ediliyor.

  İsrail hükümeti, Filistin Hamas ile El Fetih örgütleri arasında süren çatışmalarda, Hamas örgütünün Gazze Şeridini ele geçirmesi ardından Abbas’ı muhatap alarak destekleme kararı almıştı.

Karar çerçevesinde, Hamas’ın iktidara gelmesi ardından el konulan 18 aylık Filistin vergi gelirlerinin bir kısmının iade edilmesi yanı sıra, cezaevinde bulunan 256 tutuklunun serbest bırakılması, aranan 178 Filistinlinin de silah bırakma karşılığında af edilmesi öngörülüyordu.

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)