• Nombre de visites :
  • 439
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD'li askerler kendini tetikçilere vurduruyor

                               

ABD'li askerler kendini tetikçilere vurduruyor

 

 

14/07/2007

Irak’taki Amerikan askerlerinin tetikçi kiralayıp zorlu Irak görevinden kaçmak için kendilerini vurdurduğu ortaya çıktı.

 Irak’ta zor bir görev yapan Amerikan askerlerinin sıkıntıları bitmek bilmiyor. İklim şartları, coğrafi ve askeri zorluklardan dolayı daha ağır görevlerden kaçan bazı Amerikan askerlerinin öldürücü olmayacak şekilde kendilerini kiralık tetikçilere vurdurduğu ortaya çıktı.

Bu askerlerden biri Jonathan Aponte. Kiralık tetikçiye 500 dolara kendini yaralattıktan sonra Amerika’ya gönderilen asker şu anda oturduğu şehir olan Bronx’ta yargılanıyor.

Yaşadıklarından bahsederken yine yaklaşık on ay sürecek bir ön hat görevine gitmek üzereyken kendini bacağından vurdurduğunu söyleyen Aponte, “ Kurşunlar üzerinize üzerinize geliyor, artık kaldıramayacağınız bir yükün altında olduğunuzu hissediyorsunuz, arabalar cayır cayır yanıyor,” dedi.

Şimdi Aponte, annesi ve avukatı savaşta yaşanan korkunç olaylar sonrası tramvatik stres ve psikolojik bozukluğun tüm bu yaşananların sebebini açıkladığını belirtiyor.

Aponte’nin korkunç bir ümitsizlik sonrası böyle bir olaya başvurduğunu belirten avukatı Aponte’nin bu konuyla alakalı fazla konuşmasını istemiyor. Tetikçiyle 500 dolar gibi iyi bir para karşılığı anlaştığını kabul eden Aponte kendisini bir köprünün altında vurdurduğunu ve buluşma saaati geldiğinde bir sigara yakıp gözlerini kapadığını ve sonra tek hatırladığı şeyin dizinde aldığı yara olduğunu polise itiraf etti.

Oğulları Jonathan’ın Iraktayken kendilerinden sürekli yardım istediğini belirten anne Gwen Aponte, oğullarının tam olarak nasıl bir yardım istediğini o zaman anlayamadıklarını belirtti.

Jonathan’ın yaşadığı yoğun tramva sonucu böyle bir şeye kalkıştığını söyleyen Jonathan’ın avukatı “Jonathan’ın tedaviye ihtiyacı var. Hapse atılmasını değil, tedavi olmak üzere hastaneye sevk edilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

M. Hasan UNCULAR /  Dünya Bülteni

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)