• Nombre de visites :
  • 375
  • 24/10/2007
  • Date :

İran, UAEK ile müzakereleri olumlu değerlendirdi

                             

İran, UAEK ile müzakereleri olumlu değerlendirdi

 

13/07/2007

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Yardımcısı Cevad Veidi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) heyetiyle Tahran’da gerçekleşen müzakerelerde elde edilen sonuçları olumlu değerlendirdi.

Veidi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, UAEK heyetiyle İran nükleer faaliyetleri geri kalan meselelerin çözümü için çözüm yolu üzerinde anlaşmaya vardıklarını ve İran nükleer meselesini geçmiş ve bugün olarak iki bölümde incelediklerini her iki bölümle ilgili müzakerelerin de olumlu sonuçlandığını vurguladı.

Veidi Tahran görüşmelerinin İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani’nin Madrid müzakereleri ve önerilerinin sonucu gerçekleştiğini. UAEK ile yapılan üç müzakere oturumunun olumlu sonuçlandığını belirtti.

Veidi kendisinin UAEK ile müzakereleriyle Laricani’nin Solana ile müzakerelerinin farklı olduğunu hatırlatarak, Tahran oturumlarında Laricani-Solana görüşmelerinin ele alınmadığını ve UAEK ile işbirliği ve müzakerelerin devam ettirilmesinin kararlaştırıldığını vurguladı.

UAEK Heyetine başkanlık eden UAEK Başkanı Elberadei’nin yardımcısı Oley Hainunen yaptığı açıklamada, UAEK ve İran arasında müzakerelerin önümüzdeki haftalarda da devam edeceğine değinerek, yapılan müzakerelerin olumlu geçtiğini bu görüşmelerde önceliklerin belirlendiğini birkaç hafta içinde müzakerelerin devam edeceğini, İran nükleer dosyasının UAEK’na geri dönmesinin BMGK’ne bağlı olduğunu söyledi.

Hainunen İran ile meselelerin 60 günlük zaman periyodunda çözüme kavuşturulması modeli üzerinde anlaşmaya varıldığını belirtti.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)