• Nombre de visites :
  • 365
  • 24/10/2007
  • Date :

Rafsancani: Hizbullah’ın İsrail zaferi modern tarihin mucizesidir

                              

Rafsancani: Hizbullah’ın İsrail zaferi modern tarihin mucizesidir

 

13/07/2007

İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani Tahran’da Lübnanlı Sünni ve Şii ulemadan oluşan heyeti kabulünde Hizbullah’ın İsrail karşısında geçen yıl elde ettiği zaferin modern tarihin mucizesi olduğunu söyledi.

  Rafsancani geçen yıl Lübnan Hizbullah’ın 33 gün süren İsrail rejimi saldırıları karşısında kazandığı zaferin yıl dönümünde Lübnan’dan Sünni ve Şii ulemadan oluşan heyetle görüşmesinde Hizbullah’ın ilk zaferinin İsrail’i güney Lübnan’dan sürmesi ve devamında geçen yıl İsrail karşısında elde ettiği zaferi olduğunu belirtti.
  Dünyada Müslümanlar da olmak üzere birçok ülkenin İsrail karşısında Hizbullah’ın zafer kazanmasını mümkün görmediğine değinen Rafsancani, Hizbullah’ın modern tarihin mucizesine imza attığını ama düşmanların bunu görmezden gelmeye çalıştığını vurguladı.
  Rafsancani İslam ülkelerinde ulemanın, bilim ve kültür adamlarının toplumu aydınlatmasının düşmanların yaratmaya çalıştığı ihtilaf ve ayrılıkçılığın önlemesi için önemli yere sahip olduğunu hatırlatarak, İran’da İslam devriminin görevleri arasında dünya mazlumları ve Müslümanlarının haklarını savunmanın yer aldığını belirtti.
  Rafsancani İslam ülkeleri arasında işbirliği ve yakınlaşmanın önünde en büyük engelin dini ve etnik ihtilaflarla sınır tartışmaları gibi sorunları olduğunu vurgulayarak, özellikle Batının ve emperyalizminin bölgede İslam ülkelerinde kök salmasının da İslam ülkeleri arasında yakınlaşma ve işbirliği önünde engel oluşturduğunu söyledi.
  İslam ülkelerinin Irak işgalinin son bulması için önemli görevleri bulunduğuna dikkat çeken Rafsancani, İslam dünyasının en önemli sorunlarının başında Filistin meselesinin geldiğini ve İsrail lehine kendilerini yok etmek üzere çatışan Filistinli grupların birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiğini ifade etti.
  İran nükleer meselesi ve İran’ın Irak’a müdahale ettiği yönündeki iddialara da değinen Rafsancani, bu tür iddiaların düşmanlar tarafından ortaya atıldığını, İran’ın Irak’a müdahale ederek hiçbir şey kazanamayacağını ve Irak halkının birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olması gerektiğini belirtti.
  Rafsancani İran nükleer faaliyetlerinin barışçıl amaçlı olduğunu, İran’ın hiçbir zaman nükleer silah üretmek düşüncesinde olmadığını hatırlatarak, İran’ın dünyanın bilimsel gelişmelerini yakından takip ettiğini ve İranlı bilim adamlarının bazı alanlarda dünyayla rekabet ettiğini söyledi. 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)