• Nombre de visites :
  • 472
  • 24/10/2007
  • Date :

40 yıl sonra ilk kez Filistin'e gidiyor

                            

40 yıl sonra ilk kez Filistin'e gidiyor

 

13/07/2007

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’nin Genel Sekreteri Nayif Havatme, .

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’nin Genel Sekreteri Nayif Havatme, gelecek hafta Batı Şeria’daki Ramallah’ta yapılacak Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) toplantısına katılmak üzere, 40 yıl aradan sonra Filistin’e geliyor.

Filistinli yetkililer, 1967 yılından bu yana Filistin topraklarına ayak basmayan Havatme’nin ziyaretinin, İsrail tarafından da uygun bulunduğunu söylediler.
Havatme, Suriye’nin başkenti Şam’da yaşıyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın danışmanlarından Nebil Amr, Filistin Yönetimi’nin Havatme’nin Filistin’e gelip FKÖ’nün Merkez Konseyi çalışmalarına katılabilmesi için elinden geleni yaptığını belirterek, Havatme’nin dönüşünün, Filistin ulusal davasına desteğinin önemli olduğunu söyledi.

Ebul Nuf adıyla da tanınan 1938 Lübnan doğumlu Filistinli politikacı, 16 yaşından önce Arap Milliyetçilik Hareketi’ne katıldı, 19 yaşında Ürdün ve Batı Şeria’da Hareketin tüm örgütsel sorumluluğunu yüklendi.

Kahire’deki üniversite hayatı siyasi nedenlerle uzun süre kesintilere uğrayan Havatme, yıllar sonra Beyrut’ta Arap Üniversitesi’nde Felsefe ve Psikoloji bölümünden mezun oldu, Moskova’da doktora yaptı. 1969 yılında kurduğu Marksist eğilimli Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’nin Genel Sekreterliğini yapan Nayif Havatme, Ürdün, Irak ve Lübnan’da siyasi faaliyetler yürüttü, Irak’ta 1958’de darbeyle işbaşına gelen General Kasım’ın siyasi polislerince izlendi, uzun süre saklandı, 1963 yılında General Kasım’ın öldürülmesiyle tekrar faaliyetlerine devam etti. Havatma, Baas’cı rejimle işbirliği yapmayı reddedince tutuklandı, Amman’da 2 kez gıyabında ölüme mahkum edildi.

Havatme, 2004 yılında, iki devletli çözüme destek veren bir oluşumda yer almıştı.

Nayif Havatme, 1999’da, Ürdün Kralı Hüseyin’in cenaze töreninde, dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman’ın elini sıkarak, kendisine "Siz bir barış adamısınız" demişti.

Havatme’nin bu hareketi, hem kendisine yönelik tepkilere, hem de İsrail’de ölümlü saldırılar düzenleyen örgütün lideriyle el sıkıştığı için, İsrail’de Weizman’a yönelik tepkilere neden olmuştu.

Kaynak: AA

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)