• Nombre de visites :
  • 410
  • 24/10/2007
  • Date :

Abbas'ın, Hamas'ı seçimlere sokmama planları

 

                            

Abbas'ın, Hamas'ı seçimlere sokmama planları

 

 

12/07/2007

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın meclisi fesh ederek Hamas'ın bir sonraki seçimlere girmesini engelleyeceği bildirildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Filistin parlamentosunu lağvetme ve yeni seçimler yapılıncaya kadar mevcut olağanüstü durum hükümetinin görevini sürdürmesini açıklama niyetinde olduğu öne sürüldü.

Londra’da Arapça yayımlanan Şark Ül Evsat (Orta Doğu) gazetesinin Filistinli kaynaklara dayandırdığı habere göre, Abbas’ın, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın yönetimi ele geçirmesinden sonra Batı Şeria’da ilan ettiği 1 aylık olağanüstü durum hükümetinin süresinin gelecek Salı tamamlanması nedeniyle Abbas’ın birkaç gün sonra bu konuda kararını açıklaması bekleniyor.

Bu arada, Abbas’ın yardımcılarının, Filistin anayasasında değişiklik yapmak suretiyle sadece Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesindeki grupların seçime katılabilmesinin yollarını araştırdıkları öne sürülüyor.

Hamas ve İslami Cihad’ın FKÖ’de temsilcisi bulunmuyor. Böylece Abbas’ın Hamas ve İslami Cihad’ın seçime katılmasını önlemeyi ve yeni meclise sokmamayı düşündüğü kaydediliyor.

Abbas ve Filistin Kurtuluş Örgütü Yönetimi’nin, Filistin meclisinin lağvedilmesi ve yeni erken seçimler için referanduma gidebileceği de belirtiliyor.

Abbas’ın isteği üzerine, olağanüstü durum hükümetinin süresinin uzatılması ve son gelişmeleri tartışmak üzere toplantıya çağrılan Filistin parlamentosu dün Hamaslı milletvekillerinin toplantıyı boykot etmeleri nedeniyle toplanamamıştı.
Gazze Şeridi’ndeki parlamento başkan vekili Ahmed Bahar (Hamas), toplantının yasal olmadığını öne sürerek, parlamento binasını kapatmış ve böylece El Fetihli milletvekillerinin toplantıya katılmasını engellemişti.
Olağanüstü durum hükümetinin görev süresinin uzatılması, Filistin yasalarına göre, ancak üyelerin üçte ikisinin onayıyla mümkün oluyor.

132 üyeli Filistin parlamentosunun 74 üyesi Hamas, 45’i El Fetih’e
mensup bulunuyor. Ancak Hamaslı üyelerin 38’i halen İsrail tarafından tutuklanmış bulunuyor.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Mahmud Abbas’ın planlanan görüşmesinin, gelecek Pazartesi günü, Batı Şeria’daki Eriha’da yapılması bekleniyor.

Eğer yapılırsa, bu görüşme, Olmert’in başbakanlığından sonra Abbas’la Filistin topraklarındaki ilk görüşmesi olacak.

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)