• Nombre de visites :
  • 385
  • 24/10/2007
  • Date :

Haddad Adil: İran bölge sorunlarının çözümü için Batıyla diyaloga hazır

                           

Haddad Adil: İran bölge sorunlarının çözümü için Batıyla diyaloga hazır

 

 

    27/06/2007

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Golamali Haddad Adil İran’ın bölge sorunlarının çözüme kavuşması doğrultusunda Batıyla her türlü diyaloga hazır olduğunu ilan etti.

Haddad Adil Norveç Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Olaf Akselsen ile Tahran’da görüşmesinde, İran’ın bölgesinde önemli ve büyük bir ülke olarak bölgesinde sorunların çözümü için karşılıklı saygı çerçevesinde işbirliği ve diyaloga hazır olduğunu belirtti.

Bölgede yaşanan sorunların temelinde Batının kendi kültürünü dayatma ısrarı yattığına değinen Haddad Adil, insan haklarının ve insana saygının temelinin halkların kültür ve inançlarına saygı duymak olduğunu ve bütün diyalogların ekseninde bu temele riayet edilmesi gerektiğini vurguladı.

Halkçı rejimlerde parlamentoların rolüne dikkat çeken Haddad Adil, İran meclisinin halkın bir tecellisi olduğunu ve İran’da meclisin bugün önemli tayin edici bir konumda bulunduğunu, parlamentolar arasında ilişkilerin geliştirilmesinin ülkeler arasında ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Haddad Adil dünyada iki önemli petrol ülkesi olarak İran ve Norveç’in petrol alanında işbirliğinin yanı sıra bölgesel ve uluslar arası meselelerle ilgili olarak da yapıcı işbirliğine gidebileceğini söyledi.

Akselsen de bu görüşmede, İslam dünyasıyla Batı arasında oluşan uçurumun kaygı verici olduğuna ve sorunların çözümü için yapıcı diyalog sürecine önem verilmesi gerektiğine değinerek, İslam dünyası ve Batı arasında uçurumun derinleşmesinin hiçbir tarafın yararına olmadığını ve diyalogla bu uçurumların giderilmesi gerektiğini söyledi.

Akselsen ülkesinin çeşitli inanış ve kültürlere saygılı olduğuna dikkat çekerek, kültürler ve medeniyetlerarası saygının oluşmasını, iki ülke arasında parlamentolararası ilişkilerin geliştirilmesini istedi.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)