• Nombre de visites :
  • 367
  • 24/10/2007
  • Date :

İran İslam ülkeleri Adli Tıp Kurumu kurulmasını istedi

                            

İran İslam ülkeleri Adli Tıp Kurumu kurulmasını istedi     27/06/2007

İran İslam Cumhuriyeti Yargı Gücü Başkanı Ayetullah Seyyid Mahmud Haşimi Şahrudi Tahran’da düzenlenen ikinci İslam ülkeleri Adli Tıp Kurumu oturumunda İslam ülkeleri ortak adli tıp kurumu kurulmasının gerekli olduğunu söyledi.
   Ayetullah Şahrudi kurulacak olan İslam ülkeleri adli tıp kurumunun halkı kandıran ve İslam aleyhindeki propagandaları önleyebileceğine değinerek, adli tıp kurumunun hem tıp uzmanlığı ve hem de adli uzmanlık olduğunu ve bu kurumun adalet ve hakların yerine getirilmesinde önemli rolü bulunduğunu belirtti.
   Şahrudi bu oturumun adli tıp doktorunun yargıda rolü, adli tıp konusunda hukuki ve fıkhi meseleler ve İslam ülkeleriyle bu alanda işbirliği konularının görüşülmesini amaçladığını ve oturumun en önemli hedefinin İslam ülkeleri arasında işbirliği ve birlikteliğin sağlanması olduğunu vurguladı.
   Ayetullah Şahrudi İslam dünyasının bugün dünya emperyalist güçleri ve onların yardımcılarıyla karşı karşıya olduğunu ve İslam dünyasının askeri ve ekonomik saldırı altında bulunduğunu hatırlatarak, özellikle Afganistan, Lübnan, Irak ve Filistin konusunda dünya güçlerinin uluslararası kurumları nasıl kullandığının görüldüğünü belirtti.
    Tahran’daki oturumda İran Adli Tıp Kurumu Başkanı Seyyid Şehabeddin Sadr da yaptığı konuşmada, ilk oturumun 3 yıl önce bilimsel oluşum, sekreterlik kurulması ve İslam ülkeleri Adli Tıp Kurumu kurulması amacıyla toplandığını ve bu oturumda da İslam ülkeleri Adli tıp kurumunun kuruluş kararnamesinin onaylanmasının amaçlandığını ve her iki yılda bir kongre yapılmasının planlandığını söyledi.
    Tahran’daki İslam Ülkeleri Adli Tıp oturumuna İran, Azerbaycan Cumhuriyeti, Afganistan, Cezayir, Mısır, Endonezya, Irak, Ürdün, Kırgızistan, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya, Filistin, Katar, Arabistan, Senegal, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tunus, Özbekistan ve Yemen’den adli tıp kurumu yetkilileri katıldı.
 

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)