• Nombre de visites :
  • 370
  • 24/10/2007
  • Date :

İsrail, Kudüs'teki Filistinlileri kovuyor

                       

İsrail, Kudüs'teki Filistinlileri kovuyor

 

 

25/06/2007

İsrail yönetiminin, pratikte kentten kovulması anlamına gelen Doğu Kudüs'te oturan yüzbinlerce Filistinlilerin iznini iptal ettiği bildirildi.
İsrailli insan hakları grubu B'Tselem, İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre hazırladığı raporda 2006 yılında toplam bin 363 Filistinlinin oturma izninin iptal edildiğini belirtti. Oturma izninin iptali, pratikte Filistinlilerin kentten kovulması anlamına geliyor.

    B'Tselem'e göre 2006'da izinleri iptal edilenlerin sayısı bir önceki yıllara göre de rekor kırdı. Örgüte göre bir önceki yılda sadece 222 Filistinlinin oturma izni iptal edilirken, 2006'da bu rakam bin 363 oldu.

    İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre 2006'dan sonra en büyük rakam 1997'de gerçekleşti. İsrail, bu yıl içerisinde 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs'te oturan toplam bin 67 kişinin iznini iptal etti.

    İsrail, Doğu Kudüs kentinde yaşayan Filistinlilere kalıcı oturum izni veriyor. Bu izin, İsrail'de yaşayan yabancı uyruklulara verilen izinle aynı. Ancak B'Tselem'e göre İsrail, "Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilere göçmen gibi muamele ediyor ve bu kişiler, kendi hakları olarak değil İsrail devletinin bir lütfu olarak" burada yaşıyor. Örgüt, İsrail'in Filistinlilere yabancı gibi davranmasının ise özellikle 1967'den sonra ciddi artış gösterdiğini vurguluyor.
    İsrail'in, oturma izinlerini iptal ederken gerekçe olarak ise bu Filistinlilerin yabancı pasaportu taşıması gösteriliyor.

    B'Tselem sözcüsü Sarit Michaeli ise bu durumu "Görülen o ki İsrail'in, hangi Filistinlilerin yabancı pasaportu taşıdığını tespit eden bir istihbarat sistemi var. Böylece bu kişilerin sahip olduğu kalıcı oturum izinleri iptal edilebiliyor" diye anlatıyor. Michaeli, bu sistemdeki veya politikadaki adaletsizliğin ise "bir İsrail vatandaşının kolaylıkla birçok pasaporta sahip olması ve İsrail vatandaşlığı kimse tarafından sorgulanmadan yurtdışında yaşaması" olduğunu belirtiyor.

İsrail askerleri, uygulamayı protesto eden İsrailli göstericileri böyle yerlerden sürükledi.

    İsrail'de kalıcı oturum izni, sahibine kentte oturma, çalışma ve belediye seçimlerinde oy kullanma hakkı tanıyor. Ancak bu kişi parlamento seçimlerinde oy kullanamıyor. Vatandaşlığın aksine bu oturum izni, sadece izin sahibinin gerekli şartları sağlaması halinde çocuklarına geçebiliyor.

    Doğu Kudüs'te yaşayan Arapların, oturum izinlerinin devam etmesi için kentte yaşadıklarını, çalıştıklarını ve vergilerini ödediklerini kanıtlamaları gerekiyor. Doğu Kudüs'te halen 200 bin Yahudi ve 245 bin Filistinli yaşıyor.

Ajanslar

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)