• Nombre de visites :
  • 503
  • 24/10/2007
  • Date :

İran yeni savaş uçağı üretti

 

                      

İran yeni savaş uçağı üretti

 

23/06/2007

İslami İran Savunma Bakanı İran'ın Azerekhş (Yıldırım) adlı bir savaş uçağı ürettiklerini, uçağı iki ay sonra deneyeceklerini açıkladı.

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, Savunma Bakanlığı ve ordu işbirliğiyle Azerekhş (Yıldırım) adlı bir savaş uçağı ürettiklerini, uçağı iki ay sonra deneyeceklerini açıkladı.
   Neccar, yeni savaş uçağının İranlı uzmanlarca tasarlandığını, üretiminin de yerel teknolojiyle yapıldığını vurguladı. Ülkesinin uçak sanayi konusunda çok güçlü olduğunu savunan Neccar, pilotsuz uçak, keşif uçağı, saldırı ve intihar uçakları yapımında "çok ileride olduklarını" söyledi.
   Neccar, "İran-140" adlı yolcu uçağı ile "Saige" (Şimşek) adlı savaş uçağı projeleri üzerindeki çalışmaların da sürdüğünü kaydetti. Helikopter yapımı konusunda da "çok aşamalar kat ettiklerini" söyleyen Neccar, "milli helikopter" adıyla, yerel koşullara uygun bir helikopter üreteceklerini de bildirdi.
   İran son yıllarda ülkenin savunma açısından, başta deniz olmak üzere hava ve kara savunmasından çok önemli füze ve askeri teçhizatlar gerçekleştirmiş ve bu başarılarını da düzenlediği tatbikatlarda sergilemiş bulunuyor. Bir süredir İran"a yönelik askeri saldırı düzenlenmesini gündemini getiren terör rejimi İsrail ve Amerika"nın bu tutumuna uluslararası gözlemciler, İran"a yönelik bir saldırının facia olacağı zira İran"ın askeri açıdan çok güçlü olduğuna vurgu yapmaktalar.
   İranlı yetkililer İsrail"in tehditlerine karşı daha önce yaptıkları açıklamada, “İran"ın nükleer tesisleri ve İran topraklarına saldıran düşmanları saldırdıklarına pişman eder ve İran"ı onlara mezar ederiz” şeklinde sert açıklamalarda bulunmuşlardı.

     Kaynak: Mehrnews

 

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)