• Nombre de visites :
  • 307
  • 24/10/2007
  • Date :

İran ABD’ye Meydan Okudu!

                                             

İran ABD’ye Meydan Okudu!

 

19/06/2007

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ABD'nin yeni bir savaşı göze alabilecek kadar güçlü olmadığını söyledi.

Mutteki, Arapça yayın yapan El Alem Televizyonu'na bugün verdiği demeçte, iç ve dış politikada zor günler yaşayan ABD'nin yeni bir savaşı göze alabilecek kadar güçlü olmadığını söyledi. ABD'nin iç politika sorunları ve ekonomik krizine değinen Mutteki, "Beyaz Saray'ın ABD halkını yeni bir krize sokacağına ihtimal vermiyoruz" dedi. Mutteki, ABD'nin durumunu "çok kritik" diye nitelendirerek, "Ortadoğu, ABD'nin iç politikasında etkili oluyor. İç politikalar her zaman bu ülkenin dış politikasını etkilemiştir. Ancak son ABD seçimlerinde ABD'nin dış politikası iç politikasını etkilemiştir" şeklinde konuştu. İran Dışişleri Bakanı ayrıca, ABD'nin Ortadoğu'da köşeye sıkıştırıldığını ve politikalarının başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.
     İran'ın Erbil Konsolosluğu'nda görevli 5 diplomatının ABD'liler tarafından tutuklanmasıyla ilgili soruya ise Mutteki, "Diplomatlarımızın tutuklanması, ABD'nin Irak'ta hiçbir yasaya bağlı olmadıklarının bir delilidir" cevabını  verdi. Mutteki, İranlı diplomatlar ile İran'da tutuklanan İran asıllı ABD'liler arasında bir bağ olmadığının da altını çizdi.
    İran-ABD müzakerelerinin Irak'ta istikrar ve güvenliğin sağlanması için yapıldığını hatırlatan Mutteki, bu görüşmelerde kayda değer konuların tespit edildiğini ve incelemelerin bir-iki hafta daha sürebileceğini söyledi. ABD'nin Irak'ta ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Mutteki şöyle devam etti:
     "Bunun ilk nedeni Washington'un yanlış politikalarıdır. İkinci nokta da şudur ki, maalesef bu durumdan kurtulmak için ABD'lilerin açık, şeffaf, net bir plan ve programları yok. ABD'liler yardıma muhtaçlar. Ancak herkesten önce kendi kendilerine yardım etmeleri ve Irak politikalarını düzeltmeleri gerekir."
    Irak'ta istikrar ve huzurun sağlanmasını desteklediklerini belirten İran Dışişleri Bakanı, "ABD'liler, kendileri konuşmaya ve başkalarının da onları dinlemesine alışmışlar" diyerek şu anki durumun az da olsa ABD'lileri başkalarını dinlemeye zorlayacağını ve başka çareleri de olmadığını bildirdi.
    Mutteki, İran-ABD ilişkileri konusunun çok kalın bir dosya olduğunu ve İran devriminden yıllar önce başlayıp bugüne kadar devam eden bir durum olduğunu ifade ederek, ABD ile ilişkilerinin bu ülkenin İran'a karşı politikalarında bir değişikliğe gitmesine bağlı olduğunu sözlerine ekledi.
 

 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)