• Nombre de visites :
  • 545
  • 24/10/2007
  • Date :

Olmert: Hamassız Filistin hükümeti partnerimizdir

                                  

Olmert: Hamassız Filistin hükümeti partnerimizdir

 

17/06/2007

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, "Hamas tarafından yönetilmeyen bir Filistin hükümeti partnerimizdir ve işbirliği yaparız" dedi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, yeni kurulan Filistin hükümetinde Hamaslı bakanların yer almaması halinde tanıyacaklarını açıkladı.
    Filistin'de yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirmede bulunan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, "Hamas tarafından yönetilmeyen bir Filistin hükümeti partnerimizdir ve işbirliği yaparız" dedi. ABD'ye düzenleyeceği gezi öncesinde konuşan Olmert, "Filistin hükümetine ilişkin yaşanan gelişmeler, son bir kaç gündür yeni bir gerçeği ortaya koydu. Biz bu durumu fırsat bilerek ilişkilerin geliştirilmesi amacını taşıyoruz" ifadelerini kullandı.
     Öte yandan Olmert, 13 ayda 3 kez ABD Başkanı George W. Bush ile biraraya gelmek üzere ABD'ye gidecek. Salı günü yapılması planlanan görüşmenin ardından Olmert'in BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ABD'li başkan adayları ve Yahudi-Amerikan liderleri ile biraraya gelmesi planlanıyor.
    Abbas'tan Kurulacak Azınlık Hükümeti için Kararname
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin ulusal birlik hükümetini lağvetmesinden sonra, kurulacak azınlık hükümetinin, meclis onayı olmaksızın geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin bir kararname yayımladı.

     Kararnameye göre, yeni başbakan başkanlığındaki hükümet bir ay süreyle görevlendirilecek ve bu süre içerisinde, Meclis'in onayı istenmeyecek.
Bir ay sonunda ise seçim kararı alınarak, Meclis'e getirilecek. Meclis'in kararı kabul etmemesi durumunda, yetkiler yeniden Abbas'a dönecek.
     Bu arada, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Selam Feyyad, Ramallah'ta, Abbas'ın karargahı Mukata'dan çıkarken, hükümetin en geç yarın öğleden önce açıklanacağını ve yeni kabinenin 11 kişiden oluşacağını belirtti.
     Feyyad, isimlerle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Batı Şeria'da kurulacak yeni hükümetin, büyük ölçüde bağımsızlardan oluşması bekleniyor.
Kaynak: Ajanslar

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)