• Nombre de visites :
  • 394
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistinlilere işkence İsrail'de kınandı

                            

Filistinlilere işkence İsrail'de kınandı

 

 

09/05/2007

İsrail insan hakları örgütleri, Filistinli tutuklulara kötü muamele ve işkence edildiğini bildirdi.


İsrail'deki iki insan hakları örgütü, İsrail iç güvenlik servisi Şin Bet'in, Filistinli tutuklara işkence etmeyi sürdürdüğünü açıkladı. B'Tselem ve Bireyi Savunma Merkezi adlı örgütler tarafından hazırlanan raporda Şin Bet, Filistinli tutukluların sorgulanmalarında işkence metotlarını kullanarak, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin 1999 yılında aldığı kararı ihlal etmekle suçlandı. İsrail insan hakları örgütleri BTselem ve HaMoked'in yayınladıkları ortak rapor, Temmuz 2005 ila Ocak 2006 arasında İsrail tarafından tutuklanmış 73 Filistinliyle yapılan anketten oluşuyor.

Raporda, Yüksek Mahkeme'nin işkenceyi yasaklayan kararına rağmen, Filistinli tutukluların sandalyeye acı verecek şekilde bağlandıkları, sorgulama sırasında sözlü hakarete uğradıkları, dayak yedikleri ve uluslararası yasaların aykırı kabul ettiği birçok işkence metoduna maruz kaldıkları belirtildi. Tutukluların düzenli olarak hücreye atıldıkları iddiasının da yer aldığı raporda, 2001 yılından bu yana 500 kadar şikayet olmasına rağmen Şin Bet aleyhinde hiçbir soruşturma açılmadığı da kaydedildi.

BTselem ve HaMoked, Şin Bet'ten bu tür sorgulama tekniklerini hemen durdurmasını istedi. İsrail Adalet Bakanlığı ise raporun temsil edici örnekler üzerine kurulmadığını ve hatalar içerdiğini bildirdi.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)