• Nombre de visites :
  • 366
  • 24/10/2007
  • Date :

Hüseyni: Solana'nın açıklamaları istinad edilebilir değil

    30/04/2007

Hüseyni: Solana'nın açıklamaları istinad edilebilir değil

    İran dış işleri bakanlığı sözcüsü Hüseyni Solana'nın İran'ın Amerika ile müzakereye hazır olduğu ile ilgili açıklaması hakkında bu konuda tutumumuzu belirttik ve Solana'nın açıklaması istinad edilemez, dedi. Sözcü bu konuda siyasetimizi İslam inkılabı rehberince belirlendiğini ve şimdilik yeni bir tutum söz konusu olmadığını belirtti.
    Basın mensuplarıyla haftalık görüşmesinde konuşan Hüseyni, Solana ile İran milli güvenlik yüksek konseyi sekreteri Laricani görüşmesini yapıcı ve olumlu niteledi ve görüşme sırasında bazı planların gündeme geldiğini ve tarafların bu planlar hakkında iki hafta sonra tekrar bir araya gelmek üzere mutabakata vardığını belitti.
    Hüseyni bu görüşmede İsviçre planının görüşülüp görüşülmediği ile ilgili bir soruya da görüşmede özel bir plan görüşülmediğini ama bazı görüşlerin gündeme geldiğini ve incelenmesi için mutabakata varıldığını kaydetti.
    İsviçre planında askıya almanın söz konusu olması durumunda bunun bu planın zayıf yönü olacağını kaydeden Hüseyni daha sonra Laricani'nin Irak'ı ziyaret edeceğini açıkladı. Hüseyni bu gezide ikili ilişkilerin ele alınacağını ve muhtemelen gelecek zirve hakkında da görüşüleceğini belirtti.
    Hüseyni bir gazetecinin acaba Laricani kaçırılan 5 İranlı diplomatı da beraberinde geri mi getirecek? Şeklindeki sorusuna umarım öyle olur, karşılığını verdi.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)