• Nombre de visites :
  • 332
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: 'VAZGEÇMEYECEĞİZ'

    17/04/2007
Ahmedinejad: 'VAZGEÇMEYECEĞİZ'

    İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer programlarından zerre kadar geri adım atmayacaklarını söyledi.
    Ahmedinejad, ülkenin güneyindeki Fars eyaletinin başkenti Şiraz'da, halka hitaben yaptığı konuşmada, zorba güçlerin İran'ın ilerlemesini istemediğini, bunun için de önlerine çeşitli engeller çıkardığını kaydetti.
    Zorba güçler bu davranışlardan vazgeçsinler diyen Ahmedinejad, Irak'a, Vietnam'a, Filistin, Lübnan ve Afganistan'a bakın. Buralarda ne elde ettiler? Hiçbir şey diye konuştu.
    Batılı ülkelerle gerginliğe yol açan nükleer program konusuna da değinen Ahmedinejad, İran halkı, kendi kanuni hakkını elde etmek için sonuna kadar direnecek ve bundan iğne ucu kadar geri adım atmayacak dedi.
    Batılı ülkelerden, kendi oluşturdukları kurumlar ve elleriyle yaptıkları kanunlarla İran'ı engelleyemeyeceklerini bilmelerini isteyen Ahmedinejad, şunları kaydettiNULLquot;İran halkı bugün, birlik ve beraberlik içinde tamamen nükleer hakkını elde etmek için direniyor ve zirveye çıkmak için de kendi yoluna devam ediyor. İran halkı kendi hakkını elde etmek için ısrar edecek.
    BM Güvenlik Konseyi, geçen ay aldığı yaptırım kararıyla İran'dan 60 gün içinde uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmasını istemişti.
    Kararı kabul etmeyen Tahran yönetimi, 9 Nisan'da endüstriyel düzeyde uranyum zenginleştirdiğini açıklamıştı.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)