• Nombre de visites :
  • 313
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD politikalarını İsrail şekillendiriyor

    17/04/2007
ABD politikalarını İsrail şekillendiriyor

    Washington Politakalarının büyük oranda İsrail lobisinin etkisi altında olduğunu söyleyen ünlü Milyarder George Soros, İsrail ve Bush'un tepkisini çekti.
    İsrail lobisinin Washington politikalarını şekillendirdiğini belirten Amerikalı Yahudi asıllı ünlü spekülatör George Soros, bu yakınlığın Ortadoğu'da kalıcı barışı engellediğini söyledi.

    Milyarder yatırımcı George Soros, Amerikan politikaları üzerindeki İsrail lobisinin etkisini yazarak hem Bush yönetiminin hem de İsrail'in tepkisini çekti. The new york review of books'un yeni sayısında On Israel, America & AIPAC (Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi) başlıklı bir makale yazan Soros, ABD'de 100 bin üyesi olan ve bu ülkedeki en büyük İsrail lobisi sayılan AIPAC'in Ortadoğu barışındaki olumsuz etkisini eleştirdi. AIPAC ve genel olarak İsrail lobisinin Amerikan dış politikasındaki etkinliğine ağır eleştiriler getiren Soros, bu yüzden ABD'nin Filistin sorununda hakkaniyetli bir çözümden yana tavır alamadığını belirtiyor. Chicago Üniversitesi uzmanlarından John Mearsheimer ve Stephen Walt'un the Israel Lobby and US Foreign Policy makalesiyle başlayan tartışmaları kaldığı yerden alevlendiren Soros, yazısında iki yazara atıfta bulunmasa da görüşleri onlarla paralellik arzediyor.

    AIPAC'in Amerikan dış politikasının şekillenmesinde baskı unsurlarını kullandığını kaydeden Soros, Ortadoğu barışının sağlanmamasında en büyük engelin bu ve diğer İsrail lobileri olduğunu söylüyor. Kendisi de bir Yahudi olan Soros, İsrail lobisinin eleştirileri de başarılı bir şekilde bastırdığını söylüyor. Eleştirilerin hedefindeki örgüt AIPAC ise Soros ve daha başkalarının iddialarını yalanlıyor. Ancak taraftarları lobinin AB Dış politikalarında ne kadar etkili olduğunu şu sözlerle ele veriyor. Tarihçi Michael Oren, AIPAC'ın Mart 2007'de düzenlediği bir konferansta şöyle konuşuyordu. Amerikan halkının Yahudi devletini kendi devletiyle eşit görmesi oldukça eski bir inancıdır.

    Ortadoğu'nun diğer sorunlu bölgeleri özgürce tartışılırken bizim İsrail'e yönelik politikalarımız tartışılmıyor. İsrail'in kendi içinde politikalarını tartıştığı kadar biz onlarla ilgili politikalarımızı tartışmıyoruz.diyen Soros, Beyaz Saray'daki İsrail hakimiyetini eleştirmeyi şu cümlelerle sürdürüyor. Hem Demokratları hem Cumhuriyetçileri bugüne kadar etkisi altına alan AIPAC'ın bu kadar güçlü olduğunun bir izahatı yapılmalı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)