• Nombre de visites :
  • 329
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD, BMGK kararlarını ihlal ettiğini itiraf etti

     11/04/2007
ABD, BMGK kararlarını ihlal ettiğini itiraf etti

     ABD BMGK'nin Kuzey Kore aleyhinde ambargo kararlarına aykırı olarak Kuzey Kore'nin Etiyopya'ya silah sevkıyatını görmezden geldiğini itiraf etti.
     ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü S. MacCormick muhabirlere yaptığı açıklamada bu konuda New York Times gazetesinde Kuzey Kore'nin Etiyopya'ya silah sevkıyatında bulunduğuna dair haberlere değinmek istemedi.
     New York Times ABD'nin kendisinin BMGK ambargo kararlarını hiçe saydığını yazdı.
Söz konusu gazete ABD'nin Somali'de güç kazanan İslamcılar karşısında kanunlara ve BMGK kararlarına aykırı olarak Etiyopya'nın Kuzey Kore'den silah almasına göz yumduğunu ve Etiyopya'nın gizlice Kuzey Kore'den silah sevkıyatı yaptığını ortaya çıkardı.
     New York Times adının açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisinin ABD'nin Etiyopya'nın Kuzey Kore'den silah alımına göz yummasının Afrika siyasetleri ve İslamcıların güç kazanması karşısında yürüttüğü bir politikanın sonucu olduğunu açıkladığını yazdı.
     ABD'li yetkili ABD'nin Etiyopya açıklarında bazı şüpheli teknelerin kontrolünü bilerek yapmadığını da itiraf etti.
     Etiyopya'nın Kuzey Kore'den aldığı silahların bazı tank parçalarıyla diğer askeri teçhizat olduğu belirtildi.
     ABD'nin yönlendirmesiyle Etiyopya ordusu Somali ordusuna İslamcı İslam Mahkemeleri direnişçileri karşısında yardım etmek için bu silahları edinmiş ve İslamcı güçler geri püskürtülmeye çalışılmıştır.
      ABD'li yetkili ABD'nin Etiyopya'dan Kuzey Kore'den aldığı ucuz eski Rus silahları alımını durdurmasını istediği bir dönemde Kuzey Kore'den silah alımına izin verdiğini de söyledi.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)