• Nombre de visites :
  • 319
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: Endüstriyel Nükleer Yakıt Üretiyoruz

     10/04/2007
Ahmedinejad: Endüstriyel Nükleer Yakıt Üretiyoruz

      İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Nükleer yakıtı endüstriyel düzeyde üreten ülkeler arasında girdiğimizi gururla ilan ediyorum dedi.
      İran'ın uranyumu zenginleştirme yıl dönümü dolayısıyla Natanz nükleer tesisinde nükleer şölen düzenlendi.
     Şölene başta cumhurbaşkanı Ahmedinejad olmak üzere, İslam alimleri, askerler, devlet adamları ve yabancı ülke temsilcileri katıldı. Kuran-ı Kerim'in okunmasından sonra başlayan şölen, orkestranın çaldığı marşlar ve şarkılarla devam etti. Ahmedinejad, burada yaptığı konuşmada, bir yıl önce uranyumu zenginleştirmeyi başardıklarını anlatarak, geçen bir yıl içerisinde İranlı bilim adamlarının nükleer teknolojide önemli adımlar attıklarını söyledi.
     İslami İran Cumhurbaşkanı, İran milletine nükleer enerji gününde nükleer yakıtı endüstriyel düzeyde üreten ülkeler arasında girdiğimizi gururla ilan ediyorum dedi.
Ahmedinejad, nükleer çalışmaların devam edeceğini, kendi barışçıl faaliyetlerinde asla geri adım atmayacaklarını vurguladı.
      Batılı ülkelerle yaşanan krizin çözümü için müzakereye hazır olduklarını ifade eden Ahmedinejad, kendilerine karşı tutumun değişmemesi durumunda politikalarını gözden geçireceklerini kaydetti.
      Barış amaçlı nükleer teknolojinin milletin ilerleme ve refahı için bir zaruret olduğunu zira fosil kaynakların yakın bir gelecekte biteceğini bildiren Ahmedinejad, ‘Nükleer Teknoloji'ye sahip ülkelerin' bu teknoloji üzerinde tekelci zihniyetlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.
     İran'ın 35 yıldır NPT üyesi bir ülke olduğunu söyleyen İran cumhurbaşkanı, İran'ın uluslar arası kanunlara göre, barış amaçlı nükleer faaliyetler ve nükleer yakıt üretme hakkının olduğunu söyledi.
     İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani de, santrifüjlere gaz püskürtüldüğünü bildirdi. Laricani, bununla atom bombası yapmanın mümkün olmadığını belirterek, faaliyetlerimiz tamamen barış amaçlıdır dedi.
     Laricani gazetecilerin, Ahmedinejad'ın politikalarımızı değiştiririz ifadesinden neyi kastettiğini sormaları üzerine Barışçıl amaçlı faaliyetlerimizin durdurulması yönünde baskılar devam ederse biz de meclisin kararı doğrultusunda Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi (NPT) üyeliğimizi gözden geçiririz dedi.
     Öte yandan İran Cumhurbaşkanının konuşmasından önce açıklama yapan İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı da, nükleer teknoloji konusunda dışa bağımlı olmadıklarını ve İranlı genç bilim adamlarının, İran'ı dışa bağımlılıktan kurtardığına dikkat çekti.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)