• Nombre de visites :
  • 321
  • 24/10/2007
  • Date :

Önce Karikatür Krizi Şimdi De Minyatür Krizi

     09/04/2007
     Fransa'da Hz. Muhammed karikatürleri krizinin tersi yaşanıyor. Bir yayınevi kitaba Hz. Muhammed minyatürünü yeni baskısına mozaikleyerek koyunca 'özgürlükçüler' isyan etti.
     Bazı öğretmenler Laiklik ve ifade özgürlüğümüz zedelendi diyerek tepki gösterdi
     Danimarka'da aşırı sağcı gazete Jyllands- Posten'in Hz. Muhammed'i intihar eylemcisi ve daha birçok kötü halde gösteren karikatürler yayımlanması sonrası çıkan kriz zor dindi. Batı basını ifade özgürlüğü engellenemez diyerek karikatürleri teker teker yayımlarken, Müslüman ülkelerde protesto eylemleri yapıldı. Bu krizden yaklaşık bir yıl sonra, bu kez Fransa'da bir Hz. Muhammed minyatürü krizi yaşanıyor. Bu kez kızan, Müslümanlar değil gayri Müslümler ve ifade özgürlüğü yanlıları. Çünkü ortaokul öğrencilerine okutulan coğrafya-tarih kitabındaki 13'üncü yüzyılda yapılmış minyatür, Müslüman öğrenciler ve velilerinin tepkileri üzerine yeni baskısında mozaiklenerek yayımlandı.
     'ESKİ KİTAPTAN İSTİYORUZ'
     Olay, haftalık mizah dergisi Charlie-Hebdo'nun Hz. Muhammed minyatürünün yüzünü gölgelemişler diyerek haber yapmasıyla patlak verdi. Dergi, 2005 yılında yapılan değişikliğin bugüne kadar sadece Leonardo da Vinci Lisesi öğretmenlerinin dikkatini çektiğini belirtirken, 2005 yazından itibaren basılan kitaplarda Peygamberin yüzü gölgeli. Oysa daha önceki baskılarda böyle bir şey yok diye yazdı. Olayın lisenin öğretmenlerinin Biz yüzün mozaikle kapalı olmadığı eski kitaplardan istiyoruz diyerek yayınevine mektup yazmasıyla ortaya çıktı.
     'KARARIN ARKASINDAYIZ'
      Yayınevi, Öğrenciler arasında sorun oluşmaması için yüzünü gölgeledik. Bundan sonra kitap bu şekilde basılacak. Eski baskıdan vermemiz imkansız cevabı verdi. Durumu basına aktaran öğretmenler, tepkilerini dile getirdi. Haberin yayımlanmasından bir gün sonra yayınevi bir açıklama yaparak, Sınıfta barış sağlamak bizim de görevimiz. Kitabın Müslüman öğrenciler tarafından tepkiyle karşılanması üzerine bu kararı aldık. Kararın arkasındayız dedi. Haberi duyuran Le Figaro ve Le Monde gazeteleri de bu oto-sansürün laiklik ve ifade özgürlüğünün zedelenmesi anlamına geldiğini belirten birçok okurun tepki gösterdiğini belirtti.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)