• Nombre de visites :
  • 333
  • 24/10/2007
  • Date :

Nasrallah, referandum önerdi

     09/04/2007
Nasrallah, referandum önerdi

     Lübnan direniş hareketi Hizbullah örgütünün lideri Şeyh Hasan Nasrallah, parlamentodaki krize çözüm bulmak için bir referandum düzenlenmesini önerdi.
    Şeyh Hasan Nasrallah, öğrencilerin diploma töreninde yaptığı konuşmada, geçen yıl kasım ayından beri ülkenin içinde bulunduğu siyasal krizden çıkış için 2 yol gösterdi ve ''Ya referandum yapılsın ya da erken genel seçimler'' dedi.
     Ulusal birlik hükümeti kurulmasından yana tavır koyan Nasrallah, Batı tarafından desteklenen başbakan Fuad Sinyora hükümetine yüklendiği konuşmasında, ''İç sorunlara çözüm dışarıda değil halkta aranır'' diye konuştu.
     ABD'nin Hizbullah'ı, Lübnan'ın diğer bileşenleriyle çatışmaya itmeye çalıştığını, ancak ABD'lilerin bu isteğine karşın Hizbullah'ın böyle davranarak ülkeyi bir iç savaşa doğru sürüklemediğini ifade eden Nasrallah, Beyrut'un güneyinde yaptığı ve televizyondan da yayımlanan bu konuşmasında, ''Barışçı, demokratik ve sivil yollar kullanmayı sürdüreceğiz'' dedi.
     Sinyora hükümetini, Lübnan'daki gündemi değiştirmek için ABD'nin İran'a olası saldırısı gibi bölgesel değişimleri öne sürmekle suçlayan Nasrallah, bunların yanıltıcı olduğunu söyledi.
     Çoğunluğu oluşturan milletvekillerinin, eski başbakan Refik Hariri cinayetini ele almak üzere uluslararası bir mahkeme kurulması hakkında nihai karar alması için BM'ye bir memorandum göndermesini de sert dille eleştiren Nasrallah, ''Bu girişim, Lübnan'ın adalet egemenliğini ihlaldir'' diye konuştu.
     Bu arada Nasrullah'a karşı siyonist rejimin Lübnan'daki işbirlikçileri tarafından bir suikastın yapılacağına dair bir plan ise Hizbullah tarafından ortaya çıkarıldı.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)