• Nombre de visites :
  • 307
  • 24/10/2007
  • Date :

Dünya, İran'ı alkışladı

     07/04/2007

     Dünya basını, İran'ın jestini konuşuyor. İşte bunlardan bazıları

     İran'ın 15 İngiliz askerini tutuklayıp sonra da ‘Kutlu Doğum' münasebetiyle affedip serbest bırakmasının ardından dünya basınında konuya dair çıkan haber ve yorumların bazıları şöyleNULLbr />     The GuardianNULL'dan ABD'ye ders
İngiltere'de yayın yapan The Guardian gazetesinde yayınlanan yazıda şu yoruma yer verildiNULLquot;ABD, karşılıklı saygı örneğinden ders almalı. İran ve İngiltere arasındaki krizden çıkan sonuç, daha büyük uluslararası anlaşmazlıklarla nasıl baş edileceğine dair anlamlı bir ders vermektedir. İngiltere ile İran arasındaki rehine krizinin beklenmedik şekilde erken sonuçlanması, İran'ın iyi niyeti ve İngiliz hükümetinin U dönüşü sayesinde olmuştur. Tehdit edici bir dil kullanarak ve anlaşmazlığa gereksiz bir biçimde uluslararası bir boyut kazandırma çabalarının ardından, İngiltere nihayet İran ile karşılıklı saygıya dayanan direkt müzakereler yolunu seçti. Bu sonuç, ABD ile İran arasındaki daha geniş çaplı uluslararası anlaşmazlığın üstesinden nasıl gelineceği konusunda da mücbir bir ders teşkil etmektedir.
     Ahmedinejad, dün İngiliz hükümetini, İran karasularına geçerek işlediği hatayı kabul etmede cesur olamadığı için azarladı; ancak ruh hali mümbitti. Onun İngiliz halkına hediyesi ani bir durumdu ve yeni bir özür ya da itiraf talep etmedi. İngiltere, ABD ve İsrailli liderler düzenli bir biçimde İran'a karşı askerî seçeneğin masada olduğunu söyleyip duruyor.
     San Francisco Chronicle İran, şah mat yaptı
     Uzmanlar, 15 İngiliz denizcinin bırakılması kararında, İslam Cumhuriyeti'nin krizden yeteri kadar kazanç sağladığı ve daha fazla gerilimin ters tepki yaratacağı düşüncesi bulunduğunu belirtiyorlar. İran'ın verdiği mesaj açıktıNULL huzursuz ederseniz, biz de sizi huzursuz ederiz. İranlılar, krizden kazançlı çıktı; çünkü şah mat edebileceklerini gösterdi. İranlı liderler, İngiliz denizcilerin serbest bırakılmasının bir iyi niyet göstergesi olduğunu belirtiyor ve herhangi bir uzlaşı ya da taviz vermediklerini belirtiyor. İRNA da, bunu doğrularcasına denizcilerin Hz. Muhammed'in doğum günü hediyesi olarak salıverildiklerini yazdı. Esirlerin Ahmedinejad ile tokalaşan görüntüleri İran televizyonlarında yayınlandı. kazanan İran oldu.
     BBC
     BBC ise İran gazetelerinin esirlerin salıverilmesini sorguladığını yazdı. Gazete, bazı İran gazetelerinin rehine krizinin Batı'yı küçük düşürdüğü, bazılarının ise esirlerin salıverilmesinin hata olduğu yönündeki yazılardan alıntı yaptı.
     Muhafazakar Jam e Jam Gazetesi
     Salıverme. Batı'ya iki mesaj gönderdi. İran'ın her düzeydeki saldırganlığa karşı otorite ve gücünü kanıtladı. Aynı zamanda, İran'ın uluslararası toplumla herhangi bir gerilimden kaçındığını da ortaya koydu. İran bu olayda Batı'yı ustalıkla küçük düşürdü.
      İran Gazetesi
      Irak'taki İranlı diplomatın bırakılması ve İran delegasyonunun Erbil'de kaçırılan diplomatlarımızı ziyaret etmesi, Amerika ve İngiltere'ye İran'ın gücünü gösterdi.
      Kargozaran
      Ahmedinejad'ın, İngiliz askerlerin serbest bırakılması emri İran ile Batı arasında artan gerilime bir son verdi. İran'ın tüm yasal taleplerinden çekilmesi halkı şaşırttı; çünkü İngiltere'den herhangi açık bir esneklik görmedik.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)